100
Rönesans Holding
Dünyanın önde gelen proje geliştirme ve inşaat grubu Rönesans, daha iyi bir gelecek inşa eder.
Türkiye, CIS ülkeleri ve Hollanda başta olmak üzere, Avrupa’dan Uzak Doğu ve Karayipler’e uzanan geniş bir coğrafyada; inşaat, gayrimenkul, sağlık, enerji ve petrokimya alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteriyoruz.
Websiteni
Seç
close
Ronesans.com a devam et
Anasayfa arrow Üst Yönetim arrow Dr. Erman Ilıcak

Dr. Erman Ilıcak

07 Nisan 2024
Rönesans Holding Onursal Başkanı
Dr. Erman Ilıcak, (d. 03 Ekim 1967, Ankara), hayırsever Türk iş insanı, yatırımcı ve Rönesans Holding’in kurucusudur.

1993 yılında temellerini attığı mühendislik şirketi Rönesans Holding, Avrupa’nın en büyük 9’uncu, dünyanın en büyük 38’inci uluslararası müteahhitlik şirketi olarak yer almaktadır.

2014 yılına kadar Rönesans Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi, 2014 yılında bu görevi İpek Ilıcak Kayaalp’e devretti. Dr. Erman Ilıcak halen, Rönesans Holding Onursal Başkanı olarak görev yapmaktadır.

2009 yılında kurulan Rönesans Eğitim Vakfı’nın Mütevelli Heyeti’nde yer alan Dr. Erman Ilıcak, vaktinin büyük bir kısmını ülkenin eğitim altyapısını güçlendirmeye ve sürdürülebilirlik konusundaki araştırmaları desteklemeye ayırmıştır. 

Eğitim Hayatı

3 Ekim 1967 tarihinde, Malatya’nın Darende ilçesinde doğdu. 1985 yılında TED Ankara Koleji’nden ve 1990 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği’nden mezun oldu.  

Eğitim hayatına, profesyonel çalışma döneminde de devam eden Dr. Erman Ilıcak, 2002 yılında Minnesota Üniversitesi ve Viyana Ekonomi-İşletme Üniversitesi’nden MBA derecesi; 2011 yılında ise Paris’teki Uluslararası İşletme Okulu’ndan İşletme Yönetimi doktora derecesi aldı. 2020 – 2023 döneminde WU Üniversitesi’nin Uluslararası Danışma Kurulu’nda yer aldı. Bunun dışında 3 vakıf üniversitesinin kuruluş aşamasında Mütevelli Heyetinde görev alarak, üniversite binalarının kuruluş amaçlarını yansıtan mimarilerde yapılması başta olmak üzere çalışmalara katıldı. 


Kariyeri
 

1994 yılında ilk yurtdışı ofisini açarak, yurtdışı mühendislik ve müteahhitlik sektöründe çalışmalarına başladı ve yıllar içerisinde operasyonların genişlemesi ve büyümesine öncülük etti.

2001 yılında kurduğu Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş geliştirdiği ve yatırımcısı olduğu toplam 750bin m2 kiralanabilir alan, 7 şehirdeki 12 alışveriş merkezi ile Türkiye’nin en büyük ticari gayrimenkul yatırımcısı oldu ve 2014 yılında Singapur’lu yatırım fonu GIC ile ortaklık anlaşması imzaladı. Rönesans Gayrimenkul Yatırım bünyesi altında Hilltown, Piazza ve Optimum gibi AVM zincir markalarını oluşturdu. 2007 yılında kurduğu Rönesans Enerji ile yenilenebilir enerji yatırımlarına başladı. 2023 yılında Rönesans Enerji’nin %50 hissesini TotalEnergies’e devretti ve Türkiye’nin yeşil enerji dönüşümü için 100% yeşil enerji yatırımlarına devam edeceklerini açıkladı. 2011 yılında, dünyanın farklı coğrafyalarında, kendi alanında lider endüstriyel tesislerin inşası amacıyla Rönesans Endüstri Tesisleri kurdu. 2019 yılında Kawasaki Heavy Industries Ltd. ile "Dünyanın İlk Doğalgazdan Benzin Üreten Tesisi"ni Türkmenistan’da hayata geçirdi. 2012 yılında kurduğu Rönesans Sağlık Yatırım ile Türkiye’de şehir hastaneleri projelerine odaklandı ve Kamu-Özel İşbirliği kapsamında 6 şehir hastanesi projesi yaptı (Gaziantep, İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura, Adana, Bursa, Yozgat, Elazığ). Rönesans Sağlık Yatırım ile gerçekleştirdiği projelerde Paris merkezli altyapı fonu Meridiam ve Japon ticaret şirketi Sojitz ile ortaklıklar gerçekleştirdi.

Rönesans Holding’in, ENR tarafından yayınlanan “Uluslararası En İyi 250 Müteahhit” listesine 2006 yılında giriş yapmasına ve 2015 yılından beri bu listede Avrupa’nın en büyük ilk 10 uluslararası müteahhit şirketi olarak yer almasına öncülük eden Dr. Erman Ilıcak, 2014 yılında İsviçre merkezli Alpine (unvanı Heitkamp İsviçre olarak değiştirilmiştir), Almanya merkezli Heitkamp ve 2015 yılında Hollanda merkezli Ballast Nedam satın alımlarıyla birlikte, Rönesans Holding’in Avrupa’daki büyümesine hız kazandırdı. 1993 yılında temellerini attığı Rönesans Holding 30 ülkede 30 binden fazla çalışana ulaştı.

Öncülük ettiği faaliyet alanı çeşitlendirmesiyle birlikte, Rönesans Holding’in büyüme stratejisini inşaat, gayrimenkul, enerji, sağlık gibi farklı iş kollarına yayan Dr. Erman Ilıcak, şirketin uluslararası finansman yaratma kabiliyetinin inşaat tecrübesiyle birleştirilmesini en önemli kazanımlardan biri olarak görmüştür. 

Rönesans Holding, International Finance Corporation (IFC), Government of Singapore Investment Corporation (GIC), Meridiam, Sojitz, TotalEnergies, Samsung C&T Corporation gibi dünyanın önde gelen kurumlarıyla geliştirdiği iş birlikleri aracılığıyla Türkiye'de toplam değeri 8 milyar €'yu bulan onlarca yatırım projesini hayata geçirmiştir.
Geliştirme aşamasında bulunan yatırım planlarıyla birlikte, 2027 itibarıyla bu tutarın 12 milyar Euro’yu aşması beklenmektedir. 

Uluslararası Ödüller

Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak’a, Türkiye ile Japonya arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi ve dostluğun geliştirilmesi yönünde sergilediği çabalardan ötürü, 13 Mayıs 2022 tarihinde, Japonya İmparatoru Naruhito tarafından Japonya’nın en yüksek devlet nişanı olan ‘Altın Işıklar, Yükselen Güneş Nişanı ve Boyun Bağı’ ile taltif edildi. 

Japonya’da yabancılara verilen en yüksek nişan olan “Yükselen Güneş Nişanı” yakın tarihte, İtalya'nın eski Başbakanı Mario Monte, Yeni Zelanda'nın eski Başbakanı Helen Clark, ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile eski Başkan Yardımcısı Richard Cheney, İngiltere'nin eski Dışişleri Bakanı William Hague ve İran'ın eski Dışişleri Bakanı Manuçehr Mottaki’ye takdim edilmiştir.

Hayırseverlik

Bugün Türkiye’de 100.000’nin üzerinde öğrencinin daha iyi şartlarda eğitim alabilmesi için maddi katkı sağlamaktadır. Vaktinin büyük çoğunluğunu eğitim ve çevre konularındaki çalışmalara ayırmıştır.

2009 yılında kurulan Rönesans Eğitim Vakfı’nın Mütevelli Heyeti’nde yer almaktadır. Dr. Erman Ilıcak, REV bünyesinde hayata geçirilen çok sayıda hayırseverlik faaliyetinin yürütülmesinde önemli rol oynadı. REV tarafından hayata geçirilen Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi, TED Rönesans Koleji, İnönü Üniversitesi Darende Bekir Ilıcak Meslek Yüksekokulu, Amasya Taşova Yüksel Akın MYO, Yozgat Ayşe Ilıcak İH Ortaokulu ve Kız Anadolu Lisesi, Keriman Çetinkaya Anaokulu, TED Üniversitesi Ayşe Ilıcak Kütüphanesi, Bursa Gürsu Cüneyt Yıldız Devlet Hastanesi, Ankara Erman Ilıcak Fen Lisesi ve Ayşe Ilıcak Anaokulu gibi çok sayıda kalıcı eserin tamamlanıp yetkili kurumlara teslim edilmesine öncülük etti. Eğitimi ve gençleri ana odağına alan REV Burs Programı ile bugüne kadar binlerce öğrenciye karşılıksız burs verdi.

06 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Gaziantep-Kahramanmaraş depremlerinde Rönesans Holding tarafından gerçekleştirilen çalışmalara liderlik etti. Depremlerle birlikte, Rönesans Holding’in ilk gün bölgeye kurtarma ekipleri, yüzlerce iş makinası ve acil ihtiyaç tırı sevk etmiştir. 2.000’den fazla Rönesans gönüllüsü, bölgedeki çalışmalara katılmıştır. Rönesans şantiyeleri, hastane projeleri ve Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi ilk gün 4.000’den fazla kişinin barınmasını sağlarken, ilk haftalarda sunulan öğün sayısı 1 milyonu aşmıştır. 

Dr.Erman Ilıcak, depremden etkilenenlerin barınma ihtiyacı için Adıyaman ve Malatya’da toplam 2.000 konteynerden oluşan ve yaklaşık 10.000 kişiye geçici yaşam alanı sağlayan konteyner kentleri depremden sonraki 2 ayda hayata geçirerek ilgili kamu otoritelerine bağışlamıştır. Konteyner kentlerde kadınlar, çocuklar ve gençler için sosyal alanlar yapılmıştır. Sosyal alanlarda kadın ve çocuklara yönelik psikososyal çalışmalar için Rönesans Holding UNICEF ile iş birliği yapmıştır. Ayrıca konteyner kentteki diğer sosyal alanlarda Tohum Otizm, TEGV, Mor Çatı gibi sivil toplum kuruluşları hizmet vermektedir.

Rönesans Holding Hakkında

Merkezi Ankara’da bulunan Rönesans Holding, dünyanın en büyük müteahhitlik şirketlerinin sıralandığı ENR listesinde Avrupa’da 9. Sırada yer alırken, Türkiye’nin ise en büyük uluslararası müteahhitlik şirketidir. Türkiye ve Avrupa başta olmak üzere, Orta Asya ve Afrika'da 30'dan fazla ülkeye uzanan geniş bir coğrafyada 1993 yılından beri; inşaat, gayrimenkul, sağlık, enerji, petrokimya alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteren Rönesans Holding’in iştirakleri arasında Hollanda merkezli Ballast Nedam ve Almanya merkezli Heitkamp Industrial Solutions GmbH da bulunmaktadır.

Yenilikçi yapısıyla büyümeyi ve dayanıklılığı tüm operasyonlarının merkezine koyan, sürdürülebilirlik ve sosyal kalkınmaya öncelik veren Rönesans, burslar, akademik platformlar ve girişimlerle öğrencileri destekleyen projeler geliştirmiş, 2015'ten bu yana BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin ve 2016'dan bu yana BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri'nin imzacısı olmuştur. Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak liderliğinde; uluslararası deneyimini, ileri mühendislik bilgisi ve finansal gücü bir araya getiren Rönesans Holding; ortakları GIC, Meridiam Infrastructure, Sojitz, Samsung C&T, TotalEnergies, ve Dünya Bankası kuruluşu IFC (grubun azınlık hissedarlarından) ile birlikte Türkiye ve yurt dışındaki öncü projelere 8 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapmıştır.


Kullanıcı deneyiminizi artırmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni
Kapat