100
Rönesans Holding
Dünyanın önde gelen proje geliştirme ve inşaat grubu Rönesans, daha iyi bir gelecek inşa eder.
Türkiye, CIS ülkeleri ve Hollanda başta olmak üzere, Avrupa’dan Uzak Doğu ve Karayipler’e uzanan geniş bir coğrafyada; inşaat, gayrimenkul, sağlık, enerji ve petrokimya alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteriyoruz.
Websiteni
Seç
close
Ronesans.com a devam et
Anasayfa arrow Üst Yönetim arrow İpek Ilıcak Kayaalp

İpek Ilıcak Kayaalp

06 Nisan 2024
Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı
İpek Ilıcak Kayaalp, (d.1978, Ankara) Türk iş insanı ve hayırseverdir. Ocak 2014 tarihinden bu yana, Rönesans Holding A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. 

2017 yılında, Fortune Türkiye Dergisi tarafından yayınlanan ve 40 yaşının altındaki en etkili 40 iş insanının yer aldığı“40 Yaş Altı 40” listesinin birinci sırasında yer alan İpek Ilıcak Kayaalp, 2018 yılında da Dünya Ekonomik Forumu Genç Global Liderleri (Young Global Leaders) arasına girmiştir.

Aynı zamanda Rönesans Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Üyesi olan İpek Ilıcak Kayaalp, 2020 yılında da “Bir Adım Var Vakfı”nın kuruluşuna öncülük etmiştir. Bu vakıflardaki görevlerinin yanında, farklı sivil toplum kuruluşlarında da aktif olarak çalışmalar yürütmektedir.

Kariyeri

İpek Ilıcak Kayaalp, 1978 yılında Ankara’da doğmuştur. 2000 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra, 2002-2006 yılları arasında Ankara merkezli FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.’de çalışmıştır. 2006 yılında Rönesans Holding’de görev almaya başlamıştır. 2014 yılına kadar da Rönesans Holding İcra Kurulu üyesi ve Rönesans Holding Hazine Grup Başkanı olarak görev yapmıştır. Ocak 2014 tarihi itibarıyla, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanmıştır. 

Vizyonu ve Başarıları

İpek Ilıcak Kayaalp’in ekonomi ve finans alanındaki uzmanlığı, Rönesans Holding’in inşaat ve yatırım şirketine dönüşümünde önemli rol oynamıştır. 2006 yılında görev almaya başladığı Rönesans Holding’de, Hazine Bölümü’nün kurulmasını sağlamış; farklı ülkelerdeki operasyonların finansal risk yönetimi süreçlerine liderlik etmiştir. 

Rönesans Holding bünyesinde insan kaynakları, kurumsal iletişim, iş güvenliği, çevre ve sürdürülebilirlik birimlerinin yanı sıra Holding ve iştiraklerinin finansal operasyonlarının yönetiminden sorumlu olan İpek Ilıcak Kayaalp, şirketin gerçekleştirdiği başarılı uluslararası ortaklıklara ve finansal kapanışlara liderlik etmiştir.

İpek Ilıcak Kayaalp, Rönesans Holding’in İsviçre merkezli Alpine Bau GmbH, Almanya merkezli Heitkamp ve Hollanda merkezli Ballast Nedam şirketlerinin satın alım süreçlerini yönetmiş, bunun yanı sıra Grubun Türkiye operasyonları kapsamında, Singapur'un devlet varlık fonu Government of Singapore Investment Corporation (GIC), Fransa merkezli uluslararası yatırım ve varlık yönetim şirketi olan Meridiam ve Japon Sojitz ile gerçekleştirdiği ortaklık anlaşmalarında da aktif olarak rol almıştır.  Ayrıca, Dünya Bankası kuruluşu Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile 2016 yılında imzalanan hissedarlık sözleşmesi sürecini yönetmiştir. Son olarak, 2022 yılında yaklaşık 800 milyon Euroluk yatırım büyüklüğüne sahip Gaziantep Şehir Hastanesi’nin çoğunluk hissesi devralınması ve eski hissedarlar tarafından sağlanan 480 milyon Euroluk finansman paketinin, hisse alımı sonrasında yeniden yapılandırılmasına öncülük etmiştir.

Rönesans Holding’in uluslararası finansman yaratabilme kabiliyetini geliştirmek üzere çalışan İpek Ilıcak Kayaalp, küresel piyasalarda yaşanan zorluklara rağmen, son yıllarda da önemli finansman anlaşmalarının hayata geçirilmesine öncülük etmiştir. Rönesans Sağlık Yatırım’ın Japon Sojitz ortaklığı ile Kamu Özel İş Birliği (PPP) modeliyle hayata geçirdiği Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin 163 milyar Japon Yeni tutarındaki finansal kapanışı bu alandaki en önemli örneklerdendir. Bu kredi anlaşması 2017 yılında, Thomson Reuters’ın Project Finance International Awards (PFI- Uluslararası Finans Proje Ödülleri) kapsamında Avrupa’da “Yılın PPP Anlaşması” ödülünü kazanmıştır. Aralık 2022’de atılan imzalarla, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından Rönesans Sağlık Yatırım A.Ş.'ye verilen 75 milyon euroluk uzun vadeli finansman ile birlikte, Rönesans Holding ve iştiraklerinin sadece sağlık yatırımları kapsamında sağladığı toplam finansman paketinin büyüklüğü yaklaşık 3 milyar euroyu aşmıştır. 

Rönesans Holding tarafından üstlenilen ve EPC-F modeli ile hayata geçirilecek olan Mersin-Gaziantep Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin 818 milyon Euro büyüklüğündeki finansal kapanışı da 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilmiştir. Bu işlem, Grubun bu modelle Türkiye’de gerçekleştirdiği ilk finansman olma özelliğini de elde etmiştir. 


Ödüller

40 Yaş Altı 40
  • İpek Ilıcak Kayaalp, Fortune Dergisi’nin Türkiye edisyonu tarafından yayınlanan ve 40 yaşının altındaki en etkili 40 Türk iş insanının jüri değerlendirmesi sonucu belirlendiği “40 Yaş Altı 40” listesine ilk olarak 2015 yılında girdikten sonra, 2017 yılında listede birinci sırada yer almayı başarmıştır. 

 WEF - Young Global Leaders
  • 2018 yılında, Dünya Ekonomik Forumu tarafından oluşturulan Genç Global Liderleri (Young Global Leaders) topluluğuna davet edilen İpek Ilıcak Kayaalp; iş ve bilim insanları, sanatçılar, girişimciler, mühendisler, düşünürler ve sivil toplum liderlerinden oluşan 100 kişilik listedeki tek Türk olmuştur. 40 yaşın altında genç liderlerden oluşan 2018 Genç Global Liderler topluluğunda İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, Finlandiya Eğitim Bakanı Sanni Grahn-Laasonen, ABD Massachusetts Senatörü Joseph P. Kennedy ve ünlü girişimci Miroslava Duma gibi farklı alanlarda çalışan liderler de yer almıştır.

 Women to Watch
  • 2018’de, iş dünyasının alanındaki en başarılı kadınlarını onurlandırmak üzere MediaCat tarafından belirlenen “Women To Watch” Fark Yaratan Kadınlar listesinde “Sosyal Sorumluluk Lideri” seçilmiştir. 

En Etkili İş Kadını
  • 2019 yılında Capital Dergisi tarafından hazırlanan “En Etkili 30 İş Kadını” ve Fortune Türkiye tarafından hazırlanan “Türkiye’nin En Güçlü 50 İş Kadını” listelerinde yer almıştır.

 EBRD Sürdürülebilirlik Ödülleri
  • Rönesans Holding, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) 2022 yılı Sürdürülebilirlik Ödülleri’nde “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Ekonomik Kapsayıcılık” kategorisinde bronz ödülün sahibi oldu. 

Sürdürülebilirlik Çalışmaları

Toplumsal cinsiyet eşitliği başta olmak üzere, Rönesans Holding’in kapsayıcılık ve çeşitlilik politikalarının hayata geçirilmesine liderlik yapan İpek Ilıcak Kayaalp, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra Rönesans Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu üyesidir.

2020 yılında da üniversite öğrencisi genç kadınların kişisel ve mesleki gelişimlerine destek olmayı amaçlayan Bir Adım Var Vakfı’nın kuruluşuna öncülük etmiştir.

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendiği 2014 yılından itibaren, Grubun sürdürülebilirlik, kapsayıcılık ve çeşitlilik çalışmalarına önemli destekler vermiştir; konuyla ilgili çok sayıda proje ve uygulamayı hayata geçirmiştir. 

Bu çalışmalarla birlikte, Rönesans Holding’i 2015 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin imzacıları arasına girmesine, 2016 yılında da Holding’in Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) imzacısı olmasına öncülük etmiştir. 

 

Sürdürülebilir Geleceği Tasarla

Gençlerin iş dünyasındaki etkinliğini artırmak ve onların karar süreçlerine dahil olabilmelerini sağlamak için Holding bünyesinde farklı projeleri hayata geçiren İpek Ilıcak Kayaalp, 2015 yılında “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışmasının başlatılmasına öncülük etmiştir. 

Tüm üniversitelerin lisans ve yüksek lisans programlarının tüm bölümlerine yıl, sınıf ayrımı olmaksızın açık olan yarışma ile, gelecek nesillerin daha sağlıklı ve çevre dostu yapılarda yaşamasını sağlamak için üniversite öğrencileri arasında ‘sürdürülebilirlik’ kültürünün yaygınlaştırılması hedeflenmiştir. 

2022 yılında 8’incisi düzenlenen ‘Sürdürülebilir Geleceği Tasarla’ yarışması ile bugüne kadar 100 bini aşkın öğrenciyle ulaşılmıştır. 2022 yılındaki yarışmaya, doğanın kendi döngüsü içerisinde sunduğu çözümlerden ilham almayı ve doğadan esinlenmeyi ifade eden ‘biyomimikri’ yaklaşımıyla ortaya çıkan projeler katılmıştır. Yarışma, bu yıl geçmiş yıllardan farklı olarak üç kategoride yapılmıştır. “Ürün Tasarımı”, “Yapı Tasarımı”, “Sosyal İnovasyon” kategorilerinde, 2022 yılında 444 proje ile toplamda 708 öğrenci yarışmaya katılmıştır. 

 

Rönesans Excellence Awards (REXA)

Rönesans Excellence Awards (REXA), Rönesans Holding çalışanları arasında üstün başarı gösteren ve farklılık yaratan birey, ekip, şantiye ve işletmeleri öne çıkarmak, takdir etmek ve benzeri başarıları teşvik etmek amacıyla, 2016 yılında İpek Ilıcak Kayaalp liderliğinde başlatılmıştır. 

30 ülkeden çalışanların, kendilerini ya da ekip arkadaşlarını aday gösterebildikleri yarışma kapsamında; ‘İnovasyon’, ‘Kalite’, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’, ‘Sürdürülebilirlik’, ‘En İyi Uygulama’, ‘En İyi Takım Çalışması’, ‘Sosyal Sorumluluk ve Gönüllülük’, ‘Etkin Lider” ve “Onur Ödülü’ kategorilerinde, Holding bünyesindeki ilham veren hikayeler ödüllendirilmektedir.

 

2023 Gaziantep-Kahramanmaraş Depremleri Yardımları

 
06 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Gaziantep-Kahramanmaraş depremlerinin yaralarının sarılması için, depremden zarar gören kadın ve çocukların psikolojik destek süreçlerine liderlik etmiştir. Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi’nin ve Malatya Darende Bekir Ilıcak Meslek Yüksek Okulu’nun depremzedelere açılmasıyla birlikte, buradaki yardım faaliyetlerinin koordinasyonunda aktif rol alan İpek Ilıcak Kayaalp, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) iş birliğiyle, refakatsiz çocukların yanında olabilmek ve onlara sahip çıkabilmek için yürütülen faaliyetlere öncülük etmiştir. Yardım faaliyetleri kapsamında, psiko-sosyal ve travma sonrası destek mekanizmalarının oluşturulması amacıyla, 24 saat vardiyalı çalışan gönüllü psikologlar Adana Şehir Hastanesi’nde görevlendirilmiştir. Bölgede hayata geçirilen bebek bakım odaları ve çocuk sinemasının yanı sıra Kahramanmaraş’taki Piazza AVM’nin açık otoparkında TODEV iş birliği ile kurulan BİNEFES Özel Eğitim Çadırı’nda çocuklara yönelik psikososyal etkinlikler düzenlenmiştir. 

İpek Ilıcak Kayaalp, Malatya ve Adıyaman’da Rönesans Holding tarafından yapımı üstlenilen konteyner kentlerin, geçici barınma merkezlerinin ötesinde birer sosyal yaşam alanı olarak tasarlanması için de öncü çalışmalar yürütmüştür. Filantropi tecrübesini söz konusu kentlerin kadın ve çocuk dostu şekilde tasarlanması için seferber eden İpek Ilıcak Kayaalp, Rönesans Holding, UNICEF ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) arasındaki iş birliği süreçlerine liderlik etmiştir. Deprem sonrası yapılan yardım çalışmalarında, özel sektör-STK iş birliğinin sembol projeleri arasında yer alan konteyner kentler, kadınların, çocukların ve gençlerin farklı ihtiyaçlarına yanıt verebilecek şekilde hayata geçirilmiştir. Konteyner kent planlarına bu ihtiyaçlara uygun sosyal donatı alanları eklenmiş, projelerin mimarisi bu ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanmıştır. Kentlerde, kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımını kolaylaştırmak için beceri kazandırma eğitimleri ve atölyelerin düzenlenebileceği alanlar yaratılmıştır.

İpek Ilıcak Kayaalp, bu süreçte ortaya koyduğu çalışmalar neticesinde, 2024 itibarıyla UNICEF Türkiye İş Danışma Kurulu Üyesi olmuştur.

Rönesans Holding Hakkında

Merkezi Ankara’da bulunan Rönesans Holding, dünyanın en büyük müteahhitlik şirketlerinin sıralandığı ENR listesinde Avrupa’da 9. Sırada yer alırken, Türkiye’nin ise en büyük uluslararası müteahhitlik şirketidir. Türkiye ve Avrupa başta olmak üzere, Orta Asya ve Afrika'da 30'dan fazla ülkeye uzanan geniş bir coğrafyada 1993 yılından beri; inşaat, gayrimenkul, sağlık, enerji, petrokimya alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteren Rönesans Holding’in iştirakleri arasında Hollanda merkezli Ballast Nedam ve Almanya merkezli Heitkamp Industrial Solutions GmbH da bulunmaktadır.

Yenilikçi yapısıyla büyümeyi ve dayanıklılığı tüm operasyonlarının merkezine koyan, sürdürülebilirlik ve sosyal kalkınmaya öncelik veren Rönesans, burslar, akademik platformlar ve girişimlerle öğrencileri destekleyen projeler geliştirmiş, 2015'ten bu yana BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin ve 2016'dan bu yana BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri'nin imzacısı olmuştur. Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak liderliğinde; uluslararası deneyimini, ileri mühendislik bilgisi ve finansal gücü bir araya getiren Rönesans Holding; ortakları GIC, Meridiam Infrastructure, Sojitz, Samsung C&T, TotalEnergies, ve Dünya Bankası kuruluşu IFC (grubun azınlık hissedarlarından) ile birlikte Türkiye ve yurt dışındaki öncü projelere 8 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapmıştır.


Kullanıcı deneyiminizi artırmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni
Kapat