Pusula

Pusula, üniversitenin lisans bölümünden mezun gençlerin gelecek ile ilgili kaygılarını azaltmak, eğitim hayatı ile iş hayatı arasında ara kesit olacak olan bir programdır.

Rönesans Eğitim Vakfı çatısı altında düzenlenen ve Rönesans bünyesinde iş imkânı sağlayan sosyal sorumluluk projesi olan Pusula, 2016 yılı Mayıs ayında başladı. Başvurular, değerlendirmeler ve mülakatlar ile Kasım 2016’da 100 gencin iş başı yapmasıyla birincisi sonlandırıldı. İkincisi aynı takvime uygun olarak 2017 yılı içinde 120 gencin iş hayatına atılmasıyla sağlandı.

Eğitim hayatını yeni tamamlamış ve kafasında “Mezun olduk ya şimdi?” sorusuna cevap arayan gençlerin, eğitim aldıkları bölümlere uygun olarak yerleştirildikleri bir program olan Pusula; gençlerin geleceklerine pusula olma yolunda hazırlanan bir programdır.

Rönesans; yönetsel, eğitsel ve yol gösterici sürdürülebilirlik ilkeleri ile gençlere iş hayatında atacakları ilk adımda destek olma amacındadır.

Sürdürülebilir büyümeyi hedef edinen Rönesans, Pusula programı ile gençlerin iş hayatına başlamadan önce mesleki yeterlilik ve iş yerindeki yetkinlikler açısından kendilerini geliştirmelerinin yanı sıra iş kültürünü benimseyip çalışma hayatına adım atmalarını amaç edinmiştir. 

İş arayan her yeni mezunun en büyük sorunu olan “iş tecrübesi” faktörü, Pusula programına başvuru yapan gençler için bir sorun teşkil etmemektedir. 

Pusula; iş tecrübesi edinip öz geçmişlerine Rönesans’ı ekleyerek, kariyerlerine yön verecek gençler için kalıcı bir çözüm niteliği taşıma amacındadır.

Genç Keşif Programı Pusula ile aramıza katılmak için sizden ne bekliyoruz?

 • Türkiye Üniversitelerinden 2019 veya 2020 yılında mezun olmuş olmanızı,
 • 25 yaşını aşmamış olmanızı,
 • Videonuzu yükleyerek sizi tanımamızı sağlamanızı,
 • Pusula ile aramıza katılmak için aşağıdaki bölümlerden mezun olmanızı bekliyoruz.

– Matematik – Sosyoloji – Felsefe – Psikoloji – Endüstri Mühendisliği – Çevre Mühendisliği – Bilgisayar Mühendisliği – Makine Mühendisliği – İnşaat Mühendisliği – Elektrik Mühendisliği / Elektrik-Elektronik Mühendisliği
– Mimarlık – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi – Sağlık Kurumları İşletmeciliği – Sağlık İşletmesi – Kimya Mühendisliği – Metalurji Mühendisliği

Pusula; geleceğine yön verirken iş hayatını tanıyacağın ve sorumluluk alacağın bir programdır.

 • Nasıl Başvurabilirsin?

Rönesans Holding ve grup şirketlerinde iş deneyimi elde etmek için ronesans.com/surdurulebilirlik/pusula/ adresinden başvurunu yapman gerekmektedir.

Rönesans Holding Sürdürülebilirlik Bölümü tarafından katılım koşullarını sağlayan adaylar, sisteme giriş yapıp video, öz geçmiş ve mezuniyet belgelerini yükleyebileceklerdir.

Geleceğine yön verirken bir ara kesit olarak başvuracağın programda ön başvurunun onaylanmasının ardından yapman gerekenler:

 • Online başvuru için kayıt olurken oluşturduğun mail adresi ve şifre ile sisteme giriş yapabilirsin.
 • Giriş yaptığın sistemde sana sorulan soruları cevapladığın 60 saniyeyi (1 dakika) aşmayan bir video çekip yüklemelisin.
 • Yaşam öykünü kısaca anlatan öz geçmişini sisteme yüklemeyi unutmamalısın.
 • Mezun oldun artık ve bunu kanıtlayan belgeni sisteme yüklemelisin (diploma olması şart değil).
 • Video mülakatlarının değerlendirilmesini ve seni arayıp yüz yüze ve/veya grup mülakatları için randevu vermemizi beklemelisin.
 • Son adım olan yüz yüze ve/veya grup mülakatlarının sonucunda aramıza katılmayı beklemelisin.
 • Tüm değerlendirme süreçleri artık bitti ve seni tanıdığımız için mutluyuz.
 
Aramıza hoşgeldin!
PUSULA VİDEO MÜLAKAT

Matematik, Sosyoloji, Felsefe, Psikoloji, Endüstri Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği / Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Mimarlık, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık İşletmesi, Kimya Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümlerinden mezun olmuş kişilerin ön başvuruları onaylandıktan sonra giriş yapacakları sistemde yazılı olan soruları video mülakat olarak yüklemeleri beklenecektir.

En fazla 60 saniye (1 dakika) olması beklenen video ile amacımız sizleri tanımaktır.

PUSULA YÜZ YÜZE MÜLAKATLAR

Uzman ekiplerin izlediği ve değerlendirdiği video mülakatın ardından sizleri yüz yüze mülakatlara davet edeceğiz.

Pusula yolculuğuna başlamadan önce sizleri daha iyi tanımayı ve sizler hakkında daha detaylı bilgi almayı amaçladığımız mülakatlar ile ikinci değerlendirme aşaması olan kısmı da tamamlamış olacaksınız.

23 Temmuz 2020
Başvuru Başlangıç Tarihi

23 Temmuz 2020 – 15 Eylül 2020
Başvuruların Alınması

18 Eylül 2020
Pusula Başvuru Sisteminin Kapanması

04 Ağustos 2020 – 09 Ekim 2020
Değerlendirmelerin Yapılması

01 Ekim 2020 – 15 Ekim 2020
Yüz Yüze Mülakatların Gerçekleştirilmesi

15 Ekim 2020 – 30 Ekim 2020
Teklif ve Yerleştirmelerin Tamamlanması

Pusula programı ile ilgili daha detaylı bilgi alabilir miyim?

Pusula programı Rönesans Eğitim Vakfı çatısı altında düzenlenen bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu kapsamda aramıza katılacak olan gençler 11 ay süreyle Rönesans bünyesinde çalışarak iş deneyimi elde edecekler.


Pusula programı neden 11 ay süre ile sınırlı bir programdır?

Yeni mezun olmuş gençlerin bir sene süreyle istihdam edilerek kendilerini geliştirip, özgeçmişlerinde yer verecekleri bir deneyim olması amaçlanmıştır.


Pusula programı ile bizi boş olan pozisyonlara mı yerleştireceksiniz?

Bizler sizi deneyim kazanabileceğiniz pozisyonlara deneyimli kişilerin yanlarına yerleştireceğiz.


Eğer daha iyi bir imkân varsa başka şirkette işe girebilir miyiz?

Pusula programı bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu bağlamda sizin için daha iyi olacağını düşündüğünüz bir imkân oluşursa onu değerlendirebilirsiniz.


İstediğimiz şantiyelerde çalışabilir miyiz?

Görüşmeler sırasında size ilk üç seçeneğiniz sorulacak ve başvuru dağılımına göre sizleri yerleştirmeye çalışacağız. Ancak istediğiniz şantiyede kontenjanın dolması durumunda diğer şantiyelere yönlendirileceksiniz.


Pusula programına kimler katılabilir?

Pusula programı ile aramıza katılmak için Türkiye’de ki Üniversitelerin Matematik, Sosyoloji, Felsefe, Psikoloji, Endüstri Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği/ Elektrik Elektronik Mühendisliği, Mimarlık, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık İşletmesi, Kimya Mühendisliği lisans bölümlerinden 2019 veya 2020 yılında mezun olmuş olmak gerekmektedir.


Pusula programı kapsamında hangi bölümlerden mezun olanlar şantiyelerde çalışabilecekler?

İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Mimarlık, Çevre Mühendisliği bölümlerinden mezun adayların şantiyelerde çalışması planlanmıştır. Bunların haricinde Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İşletme Mühendisliği, İşletme, İktisat, Muhasebe, Ekonomi, Finans gibi bölümlerden mezun olmuş olan gençlerin merkezlerde çeşitli birimlere yerleştirilmesi planlanıyor.


Pusula programı ile Rönesans’a katılacak olan kişilerden beklentileriniz nelerdir?

Pusula programına katılacak olan kişilerden beklentimiz kendilerini geliştirmeleri ve iş tecrübesi elde etmeleridir.


Pusula programı boyunca maaş alacak mıyız?

Pusula programı ile Rönesans bünyesine katılacak olan kişiler çalıştıkları dönem süresince maaş alacaklardır.


Pusula programına ne zamana kadar başvurabiliriz?

Pusula Programı başvuru sistemi 15.09.2020 tarihinde kapanacaktır.


Ön başvurum onaylandı ve sisteme girdiğim zaman mezuniyet belgesi istendiğini gördüm. Bunu ne zamana kadar yüklememiz gerekiyor?

İş başlangıç zamanınıza kadar mezuniyet belgenizi sisteme başarıyla yüklemeniz gerekmektedir.


Sisteme giriş yaptığımız zaman yükleyeceğimiz videolar hangi formatta olmalıdır?

Yükleyeceğiniz video formatı avi, mp4, mpg, wmv, mkv uzantılı olması gerekmektedir. Seçeceğiniz diğer dosya türlerinde sistem uyarı verecektir.


Mezuniyet belgesi diploma olmak zorunda mıdır?

Hayır diploma olmak zorunda değil. Mezun olduğunuzu gösteren resmi olan tüm belgeler geçerlidir.


Sistemde bilgilerimden birinin yanlış olduğunuz gördüm. Nasıl düzeltebilirim?

pusula@ronesans.com adresine e-posta göndererek bilgilerin düzeltilmesini talep edebilirsiniz.


2020 yaz döneminde mezun olacağız. Mezuniyet belgemizi hemen alamıyoruz. Bunun için ne yapmamız gerek?

Mezun olduğunuzu gösteren belgeyi 15.09.2020 tarihine kadar sisteme yükleyebilirsiniz.