Pusula | Rönesans Holding

Pusula


Pusula başvuruları sona erdi. Başvuru durumunuzu “Giriş” bölümünden kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek takip edebilirsiniz.


Pusula, Üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun gençlerin gelecek ile ilgili kaygılarını azaltmak, eğitim hayatı ile iş hayatı arasında ara kesit olacak olan bir programdır.

Rönesans Eğitim Vakfı çatısı altında düzenlenen ve Rönesans bünyesinde iş imkânı sağlayan sosyal sorumluluk projesi Pusula, 2016 yılı Mayıs ayında başladı. Başvurular, değerlendirmeler ve mülakatlar ile Kasım 2016’da 100 gencin iş başı yapmasıyla birincisi sonlandırıldı. Bu yıl yedincisi düzenlenecek olan programda her yıl artan bir ivme ile genç arkadaşlarımızın Rönesans bünyesinde istihdamı hedeflenmektedir.

Eğitim hayatını yeni tamamlamış ve kafasında “Mezun olduk ya şimdi?” sorusuna cevap arayan gençlerin, eğitim aldıkları bölümlere uygun olarak yerleştirildikleri bir program olan Pusula; gençlerin geleceklerine pusula olma yolunda hazırlanan bir programdır.

Rönesans; yönetsel, eğitsel ve yol gösterici sürdürülebilirlik ilkeleri ile gençlere iş hayatında atacakları ilk adımda destek olma amacındadır.

Sürdürülebilir büyümeyi hedef edinen Rönesans, Pusula programı ile gençlerin iş hayatına başlamadan önce mesleki yeterlilik ve iş yerindeki yetkinlikler açısından kendilerini geliştirmelerinin yanı sıra iş kültürünü benimseyip çalışma hayatına adım atmalarını amaç edinmiştir.

İş arayan her yeni mezunun en büyük sorunu olan “iş tecrübesi” faktörü, Pusula programına başvuru yapan gençler için bir sorun teşkil etmemektedir.

Pusula; iş tecrübesi edinip öz geçmişlerine Rönesans’ı ekleyerek, kariyerlerine yön verecek gençler için kalıcı bir çözüm niteliği taşıma amacındadır.

Genç Keşif Programı Pusula ile aramıza katılmak için sizden ne bekliyoruz?

• Türkiye Üniversitelerinden 2021 veya 2022 yılında mezun olmuş olmanızı,

• 25 yaşını aşmamış olmanızı,

• Ön Başvurunuzun ardından videonuzu sisteme yükleyerek sizi tanımamızı sağlamanızı,

• Aşağıda belirtilmiş olan bölümlerden mezun olmanızı bekliyoruz.

– Adalet(MYO),
– Aktüerya
– Bankacılık ve Finans,
– Bankacılık ve Sigortacılık,
– Bilgi Belge Yönetimi,
– Bilgisayar Mühendisliği,
– Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri,
– Çevre Mühendisliği,
– Ekonomi / Ekonometri,
– Elektrik Elektronik Mühendisliği,
– Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği,
– Endüstri Mühendisliği,
– Enerji Yönetimi,
– Geoteknik Mühendisliği,
– Halkla İlişkiler ve Tanıtım,
– Harita Mühendisliği,
– İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı,
– İktisat,
– İnsan Kaynakları Yönetimi,
– İnşaat Mühendisliği,
– İstatistik,
– İş Sağlığı ve Güvenliği,
– İşletme,
– Jeoloji Mühendisliği,
– Kimya Mühendisliği,
– Lojistik Yönetimi,
– Maden Mühendisliği,
– Makine Mühendisliği,
– Maliye,
– Matematik,
– Mekatronik Mühendisliği,
– Metalürji ve Malzeme Mühendisliği,
– Mimarlık,
– Muhasebe ve Finansal Yönetim,
– Peyzaj Mimarlığı,
– Psikoloji,
– Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik,
– Rus Dili ve Edebiyatı,
– Sağlık Yönetimi,
– Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi,
– Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler,
– Sosyal Hizmet,
– Sosyoloji,
– Uluslararası İlişkiler,
– Yazılım Mühendisliği,
– Yönetim Bilişim Sistemleri,
– İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi(Tüm Bölümler).

Pusula; geleceğine yön verirken iş hayatını tanıyacağın ve sorumluluk alacağın bir programdır.

– Nasıl Başvurabilirsin?

Rönesans Holding ve grup şirketlerinde iş deneyimi elde etmek için ronesans.com/surdurulebilirlik/pusula/ adresinden başvurunu yapman gerekmektedir.

Rönesans Holding Sürdürülebilirlik Bölümü tarafından katılım koşullarını sağlayan adaylar, sisteme giriş yapıp ön başvuru sonrası video, öz geçmiş ve mezuniyet belgelerini yükleyebileceklerdir.

Geleceğine yön verirken bir ara kesit olarak başvuracağın programda katılım koşullarını sağlamanın ardından yapman gerekenler:

• Online başvuru için kayıt olurken oluşturduğun mail adresi ve şifre ile sisteme giriş yapılabilir,
• Online başvuru esnasında sana sorulan soruyu cevapladığın video, 60 saniyeyi (1 dakikayı) ve 100 MB’yi aşmayan bir video olmalıdır. İlgili videoyu, ön başvurunun onaylanmasının ardından da sisteme yükleyebilirsin.
• Yüklemiş olduğun videonun olumlu değerlendirilmesinin ardından sana mail olarak iletilecek değerlendirme merkezi uygulamasını tamamlamanı bekliyoruz. (Değerlendirme merkezi uygulaması sadece videosu olumlu değerlendirilen adaylara iletilecektir)
• Yaşam öykünü kısaca anlatan öz geçmişinin sisteme yüklenmesi unutulmamalıdır.
• Mezun oldun artık ve bunu kanıtlayan belgeni sisteme yüklemelisin (diploma olması şart değildir. E-Devlet üzerinden alınan belgelerde kabul edilmektedir.).
• CV ve mezuniyet belgesi gibi istenilen belgeleri yükleyebileceğin alanlar, ön başvurunun olumlu değerlendirilmesi sonrası sistem üzerinde açılacaktır.
• Video mülakat ve değerlendirme merkezi uygulaması süreçlerinin olumlu ilerlemesi durumunda seni arayıp İnsan Kaynakları online yüz yüze mülakatlar için randevu vereceğiz.
• Son adım olan online yüz yüze teknik yönetici mülakatların ardından tüm alternatif adaylar içerisinde öncelikli değerlendirilmen durumunda aramıza katılabileceksin.
• Tüm değerlendirme süreçleri artık bitti ve seni tanıdığımız için mutluyuz.

Pusula Video Mülakatlar

Başvuru ekranında belirtilen bölümlerden mezun olmuş ve diğer ön başvuru kriterlerini sağlayan adayların yer alacakları süreçtir.

Bu aşamada adayların başvuru esnasında belirtilen soruya vermiş olduğu videolu cevap değerlendirilecektir. En fazla 60 saniyeyi (1 dakikayı) ve 100 MB’yi aşmayan video ile amacımız sizleri tanımaktır. İlgili videoyu ön başvurunun onaylanmasının ardından da sisteme yükleyebilirsin.

Değerlendirme Merkezi Uygulaması

Yapmış olduğunuz ön başvuru esnasında veya ön başvurunuzun onaylanmasının ardından sistem üzerinde açılacak olan alana yüklemiş olduğunuz videonun uzman ekiplerimiz tarafından olumlu değerlendirilmesi durumunda adayların yer alacakları süreçtir. Değerlendirme merkezi toplamda 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar Kişilik Envanteri, Genel Kültür, Genel Yetenek ve İngilizce Yeterlilik Testidir. İlk 3 aşamanın adaylar tarafından tamamlanması zorunludur. Son aşama olan İngilizce Yeterlilik Testinin ise tamamlanması zorunlu değildir. Mevcut yabancı dil yeterliliğiniz hakkında bilgi sahibi olabilmek amacıyla iletilmiş olup, tamamlanması isteğe bağlıdır. Sizlere mail olarak iletilecek değerlendirme merkezi uygulamasını en kısa süre içerisinde tamamlamanızı bekliyoruz.

Pusula Online Yüz Yüze Mülakatlar

Video mülakat ve değerlendirme merkezi adımlarında olumlu olarak değerlendirilen tüm adayları online yüz yüze mülakatlara davet edeceğiz.

Pusula yolculuğuna başlamadan önce sizleri daha iyi tanımayı ve sizler hakkında daha detaylı bilgi almayı amaçladığımız, İnsan Kaynakları ve teknik yöneticilerimizin katılımı ile yapılan mülakatlar neticesinde değerlendirme aşamasının tüm süreçlerini tamamlamış olacaksınız.

6 Haziran 2022
Başvuru Başlangıç Tarihi

6 Haziran 2022 – 31 Ağustos 2022
Başvuruların Alınması

31 Ağustos 2022
Pusula Başvuru Sisteminin Kapanması

20 Haziran 2022 – 7 Ekim 2022
Başvuru Değerlendirme ve Online Yüz Yüze Mülakatların Gerçekleştirilmesİ

10 Ekim 2022 – 21 Ekim 2022
Teklif ve Yerleştirmelerin Tamamlanması

Pusula programı ile ilgili daha detaylı bilgi alabilir miyim?

Pusula programı Rönesans Eğitim Vakfı çatısı altında düzenlenen bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu kapsamda aramıza katılacak olan gençler 12 ay süreyle Rönesans bünyesinde çalışarak iş deneyimi elde edecekler.


Pusula programı neden 12 ay süre ile sınırlı bir programdır?

Yeni mezun olmuş gençlerin bir sene süreyle istihdam edilerek kendilerini geliştirip, özgeçmişlerinde yer verecekleri bir deneyim olması amaçlanmıştır.


Pusula programı ile bizi boş olan pozisyonlara mı yerleştireceksiniz?

Bizler sizi deneyim kazanabileceğiniz pozisyonlara deneyimli kişilerin yanlarına yerleştireceğiz.


Eğer daha iyi bir imkân varsa başka şirkette işe girebilir miyiz?

Pusula programı bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu bağlamda sizin için daha iyi olacağını düşündüğünüz bir imkân oluşursa onu değerlendirebilirsiniz.


İstediğimiz şantiyelerde/lokasyonlarda çalışabilir miyiz?

Ön başvuru sırasında size çalışmak istediğinz ilk 5 departman ve ilk üç şehir tercihi seçeneğiniz sorulacak ve başvuru dağılımına göre sizleri yerleştirmeye çalışacağız. Ancak istediğiniz lokasyonlarda kontenjanın dolması durumunda tercihlerinize bağlı olarak diğer lokasyonlara yönlendirileceksiniz.


Pusula programına kimler katılabilir?

Pusula programı ile aramıza katılmak için Türkiye’deki Üniversitelerin; Adalet (MYO), Aktüerya, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Sigortacılık, Bilgi Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği, Çalışma Ekon. Ve Endüstri İlişkileri, Çevre Mühendisliği, Ekonomi / Ekonometri, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Enerji Yönetimi, Geoteknik Mühendisliği, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Harita Mühendisliği, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat, İnsan Kaynakları Yönetimi, İnşaat Mühendisliği, İstatistik, İş Sağlığı ve Güvenliği, İşletme, Jeoloji Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Lojistik Yönetimi, Maden Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Maliye, Matematik, Mekatronik Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Mimarlık, Muhasebe ve Finansal Yönetim, Peyzaj Mimarlığı, Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Rus Dili ve Edebiyatı, Sağlık Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Yazılım Mühendisliği ve Yönetim Bilişim Sistemleri lisans bölümlerinden 2021 veya 2022 yılında mezun olmuş olmanız gerekmektedir.


Pusula Programı ile Rönesans'a katılacak olan kişilerden beklentileriniz nelerdir?

Pusula programına katılacak olan kişilerden beklentimiz kendilerini geliştirmeleri ve iş tecrübesi elde etmeleridir.


Pusula Programı boyunca maaş alacak mıyız?

Pusula programı ile Rönesans bünyesine katılacak olan kişiler çalıştıkları dönem süresince maaş alacaklardır.


Pusula programına ne zamana kadar başvurabiliriz?

Pusula Programı başvuru sistemi 31.08.2022 tarihinde kapanacaktır.


Ön başvurum onaylandı ve sisteme girdiğim zaman mezuniyet belgesi istendiğini gördüm. Bunu ne zamana kadar yüklememiz gerekiyor?

CV ve mezuniyet belgesi talep edilen belgeleri en geç 07.10.2022 tarihine kadar sisteme yüklemeniz gerekmektedir.


Sisteme giriş yaptığımız zaman yükleyeceğimiz videolar hangi formatta olmalıdır?

Yükleyeceğiniz video formatı avi, mp4, mpg, wmv, mkv uzantılı olması gerekmektedir. Seçeceğiniz diğer dosya türlerinde sistem uyarı verecektir.


Mezuniyet belgesi diploma olmak zorunda mıdır?

Hayır diploma olmak zorunda değil. Mezun olduğunuzu gösteren resmi olan tüm belgeler geçerlidir. (E-devlet üzerinden alınan belgeler kabul edilmektedir.)


Sistemde bilgilerimden birinin yanlış olduğunuz gördüm. Nasıl düzeltebilirim?

pusula@ronesans.com adresine e-posta göndererek bilgilerin düzeltilmesini talep edebilirsiniz.


2022 yaz döneminde mezun olacağız. Mezuniyet belgemizi hemen alamıyoruz. Bunun için ne yapmamız gerek?

Mezun olduğunuzu gösteren belgeyi en geç 07.10.2022 tarihine kadar sisteme yükleyebilirsiniz.