100
Rönesans Holding
Dünyanın önde gelen proje geliştirme ve inşaat grubu Rönesans, daha iyi bir gelecek inşa eder.
Türkiye, CIS ülkeleri ve Hollanda başta olmak üzere, Avrupa’dan Uzak Doğu ve Karayipler’e uzanan geniş bir coğrafyada; inşaat, gayrimenkul, sağlık, enerji ve petrokimya alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteriyoruz.
Websiteni
Seç
close
Ronesans.com a devam et
Anasayfa arrow Haberler arrow PwC Türkiye’nin hazırladığı Enerji Sektöründeki Birleşme ve Satın Almalar Raporu’na göre, TotalEnergies’in Rönesans Enerji hisselerinin %50’sini satın alması 2023’te gerçekleşen en büyük işlemlerden biri oldu!
Haber

PwC Türkiye’nin hazırladığı Enerji Sektöründeki Birleşme ve Satın Almalar Raporu’na göre, TotalEnergies’in Rönesans Enerji hisselerinin %50’sini satın alması 2023’te gerçekleşen en büyük işlemlerden biri oldu!

12 Mart 2024
PwC Türkiye’nin Türkiye Enerji Sektöründeki Birleşme ve Satın Almalar 2023 raporunda Rönesans Enerji ve Total Energies işbirliği 2023’ün en büyük işlemlerinden biri olarak yayınlandı.

Dünyanın en büyük enerji şirketleri arasında yer alan TotalEnergies ile Rönesans Holding arasındaki ortaklık anlaşması, 21 Temmuz 2023‘te imzalanmıştı. Anlaşmaya göre Rönesans Holding grup şirketlerinden Rönesans Enerji’nin yüzde 50 hissesi TotalEnergies tarafından satın alındı. 


PwC Türkiye’nin, her sene Türkiye enerji piyasasındaki birleşme ve satın alma işlemlerini analiz ettiği ‘Türkiye Enerji Sektöründeki Birleşme ve Satın Almalar 2023’ raporunda Rönesans Enerjinin yüzde 50 hissesinin TotalEnergies tarafından satın alınması 2023’ün en büyük işlemlerinden biri olarak yayınlandı.  

Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak’ın liderliğinde Rönesans, Türkiye'de yenilenebilir enerjiye yatırımlarını önemli ölçüde artırmaya devam ediyor.

pwcronesansholding.webp (1.18 MB)

Rönesans Enerji %100 enerji portföyü ile büyümeye devam ederek; 

  • Türkiye’nin en büyük 3 yeşil enerji şirketinden biri olmayı,
  • 5 yıl içinde Türkiye’de yaklaşık olarak 2 milyar Euro yenilenebilir enerji yatırımı ve toplam 2.000 MW kurulu güç için yatırım yapmayı, 
  • Türkiye Ulusal Enerji Planı’ndaki 2028 yılına kadar gerçekleştirilmesi öngörülen yeşil enerji yatırımlarının yaklaşık %7’sini gerçekleştirmeyi,
  • Yatırımları sonucunda yıllık yaklaşık 1 milyar metreküp doğalgaz ithalatı ve 3,5 milyon ton sera gazı emisyonunu önlemeyi hedefliyor.

2023 yılında Rönesans Holding ve TotalEnergies arasında gerçekleşen Rönesans Enerji Ortaklık Sözleşmesi İmza Töreni’nde; Rönesans Enerji’nin önümüzdeki 5 yılda 2.000 MW kurulu güç yatırımı yapmayı hedeflediğini vurgulayan Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak; “TotalEnergies’in yenilenebilir enerji alanında büyümek için Türkiye’yi ana ülkelerden biri, Rönesans’ı da iş ortağı olarak seçmesi sadece bizim için değil, sektörümüz ve ülkemiz için çok değerli. Bu güç birliğinin Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında bugüne kadar yapılmış en büyük iş ortaklıklarından biri olması da bizi ayrıca mutlu ediyor” ifadelerini kullanmıştı.
 
Energy Deals 2023 Raporu'nun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Rönesans Holding Hakkında

Merkezi Ankara’da bulunan Rönesans Holding, dünyanın en büyük müteahhitlik şirketlerinin sıralandığı ENR listesinde Avrupa’da 9. Sırada yer alırken, Türkiye’nin ise en büyük uluslararası müteahhitlik şirketidir. Türkiye ve Avrupa başta olmak üzere, Orta Asya ve Afrika'da 30'dan fazla ülkeye uzanan geniş bir coğrafyada 1993 yılından beri; inşaat, enerji, sağlık, gayrimenkul ve endüstriyel yatırımlar alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteren Rönesans Holding’in iştirakleri arasında Hollanda merkezli Ballast Nedam ve Almanya merkezli Heitkamp Industrial Solutions GmbH da bulunmaktadır.

Yenilikçi yapısıyla büyümeyi ve dayanıklılığı tüm operasyonlarının merkezine koyan, sürdürülebilirlik ve sosyal kalkınmaya öncelik veren Rönesans, burslar, akademik platformlar ve girişimlerle öğrencileri destekleyen projeler geliştirmiş, 2015'ten bu yana BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin ve 2016'dan bu yana BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri'nin imzacısı olmuştur. Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak liderliğinde; uluslararası deneyimini, ileri mühendislik bilgisi ve finansal gücü bir araya getiren Rönesans Holding; ortakları GIC, Meridiam Infrastructure, Sojitz, Samsung C&T, TotalEnergies, ve Dünya Bankası kuruluşu IFC (grubun azınlık hissedarlarından) ile birlikte Türkiye ve yurt dışındaki öncü projelere 8 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapmıştır.


Kullanıcı deneyiminizi artırmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni
Kapat