100
Rönesans Holding
Dünyanın önde gelen proje geliştirme ve inşaat grubu Rönesans, daha iyi bir gelecek inşa eder.
Türkiye, CIS ülkeleri ve Hollanda başta olmak üzere, Avrupa’dan Uzak Doğu ve Karayipler’e uzanan geniş bir coğrafyada; inşaat, gayrimenkul, sağlık, enerji ve petrokimya alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteriyoruz.
Websiteni
Seç
close
Ronesans.com a devam et
Anasayfa arrow Haberler arrow BIM (Building Information Model) | Yapı Bilgi Modellemesi
Haber

BIM (Building Information Model) | Yapı Bilgi Modellemesi

03 Ekim 2018
Hayatın her alanında eşi benzeri görülmemiş bir teknolojik dönüşüm yaşanıyor. Bu dönüşüme hızla adapte olanların ise ciddi bir rekabet avantajı sağladığını izliyoruz. Bugüne kadar odağında teknolojinin yer almadığı inşaat ve müteahhitlik sektörü için de bu durum geçerli.

Maliyet, zaman ve kalite baskısının her geçen gün arttığı inşaat sektöründe rekabetçi olmanın yolu artık dijitalleşmeden, büyük veriyi doğru okumak ve analiz etmekten geçiyor.

BIM (Building Information Model) adı verilen  “Yapı Bilgi Modellemesi” tam da bu noktada devreye giriyor.  İnşaat sektörünü dönüştüren bu teknoloji, bir projenin fiziksel ve fonksiyonel özelliklerinin temsil edildiği dijital bir modelinin oluşturulmasına ve yönetilmesine imkan veriyor. Hal böyle olunca bu teknolojinin sektörü global bazda etkisi altına aldığını söylemek mümkün. Öyle ki araştırmalar, BIM teknolojisinin inşaat projelerinin tamamlanma süresini ortalama %7 oranında azalttığını ve maliyetleri ise %20’ye kadar düşürdüğünü gösteriyor. Daha önemlisi ise bu teknolojinin dünyanın geleceğine katkısı… Çünkü BIM, karbon emisyonu oranını %50’ye kadar azaltarak, yeşil bina uygulamalarını destekliyor.

Diğer bir ifadeyle BIM; projeleri hızlandırıyor, maliyetleri düşürüyor, kaliteyi artırıyor ve aynı zamanda sürdürülebilir bir dünya için sektöre inanılmaz bir fırsat sunuyor.

Rönesans olarak bu teknolojinin öncü isimleri arasındayız. Adana, Elazığ ve Yozgat şehir hastanesi projelerimizin farklı aşamalarında BIM’i kullanma ve sağladığı avantajları deneyimleme fırsatı yakaladık. Son teknolojileri ve yenilikleri takip eden BIM uzmanlarımızın elde ettikleri olumlu sonuçlara dayanarak, bugün bu teknolojiyi Başakşehir Şehir Hastanesi projemizin her aşamasında kullanıyoruz. Diğer tüm projelerimizde olduğu gibi Başakşehir Şehir Hastanesi’nde de teknolojiyle elde edilen kalitenin yanı sıra sürdürülebilir geleceğe katkı sağlamak, en büyük hedefimiz. Çünkü biz sektörün alışılagelmiş kalıplarının dışına çıkmak ve geleceği inşa etmek için çalışıyoruz.

Rönesans Holding Hakkında

Merkezi Ankara’da bulunan Rönesans Holding, dünyanın en büyük müteahhitlik şirketlerinin sıralandığı ENR listesinde Avrupa’da 9. Sırada yer alırken, Türkiye’nin ise en büyük uluslararası müteahhitlik şirketidir. Türkiye ve Avrupa başta olmak üzere, Orta Asya ve Afrika'da 30'dan fazla ülkeye uzanan geniş bir coğrafyada 1993 yılından beri; inşaat, enerji, sağlık, gayrimenkul ve endüstriyel yatırımlar alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteren Rönesans Holding’in iştirakleri arasında Hollanda merkezli Ballast Nedam ve Almanya merkezli Heitkamp Industrial Solutions GmbH da bulunmaktadır.

Yenilikçi yapısıyla büyümeyi ve dayanıklılığı tüm operasyonlarının merkezine koyan, sürdürülebilirlik ve sosyal kalkınmaya öncelik veren Rönesans, burslar, akademik platformlar ve girişimlerle öğrencileri destekleyen projeler geliştirmiş, 2015'ten bu yana BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin ve 2016'dan bu yana BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri'nin imzacısı olmuştur. Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak liderliğinde; uluslararası deneyimini, ileri mühendislik bilgisi ve finansal gücü bir araya getiren Rönesans Holding; ortakları GIC, Meridiam Infrastructure, Sojitz, Samsung C&T, TotalEnergies, ve Dünya Bankası kuruluşu IFC (grubun azınlık hissedarlarından) ile birlikte Türkiye ve yurt dışındaki öncü projelere 8 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapmıştır.


Kullanıcı deneyiminizi artırmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni
Kapat