Sürdürülebilir Geleceği Tasarla

Rönesans Holding’in “Trend Topic: Sürdürülebilirlik” Webinarı Yoğun İlgi Gördü

Rönesans Holding’in üniversite öğrencilerine sürdürülebilirlik kültürünü kazandırmak amacıyla 2015’ten bu yana düzenlediği “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışmasının bu yılki kazananları belli oldu. “Trend Topic: Sürdürülebilirlik” webinarı kapsamında gerçekleşen törende 10 farklı kategoride proje ödüle layık görüldü. Webinar kapsamında alanında uzman kişiler ve sosyal girişimciler ufuk açan konuşmalar da yaptı.

Mühendislik, gayrimenkul, sağlık, enerji ve petrokimya alanındaki yatırımlarıyla 28 ülkede 75 bin kişiye istihdam sağlayan Rönesans Holding, gelecek nesillerin daha sağlıklı ve çevre dostu yapılarda yaşam sürmesi vizyonuyla bu yıl “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışmasının 7’ncisini düzenledi. Geleceğin mimar, mühendis ve şehir planlamacısı adaylarının katılımıyla gerçekleşen yarışmanın bu seneki konsepti “Pandemi ile Değişen Yaşam Alanları” olarak belirlendi. Türkiye genelindeki 60’tan fazla üniversiteden 649 öğrencinin katıldığı yarışmada 10 kategoride ödül verildi.

Rönesans Holding, bugüne kadar sürdürülebilirlik kültürünü yaygınlaştırmak hedefiyle üniversitelerde düzenlediği seminerlerde 100 binden fazla gence ulaştı.

Yarışmanın finalinde gerçekleştirilen Trend Topic: Sürdürülebilirlik isimli webinara katılan her kişi adına ise TEMA Vakfı’na fidan bağışında bulunuldu.

Webinarda, Next Academy Kurucusu ve Akademisyen Levent Erden ve Konda Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır ilham veren sohbetleriyle geleceğin mimar, mühendis ve şehir planlamacısı adayları için ufuk açıcı konuşmalar yaptı. Türkiye toplumunun genel ortalamasının gelecek denildiğinde önümüzdeki 10 yılı, gençlerin ise sadece 3 yılı düşündüğünün altının çizildiği sohbette, çevre için yapılacak çalışmaların sonucunu 10 yılda görmenin mümkün olmadığı vurgulandı. Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı ile ortaya konan 2050 sera gazında sıfır salınım hedefi örneği verilerek planlamaların şimdiden önümüzdeki 30-50 yılı kapsaması gerektiği belirtildi. Ayrıca sürdürülebilirliğin hava, su, toprak ilişkisinden öte bir toplumsal esenlik konusu olduğu vurgulandı. Karbonun sadece basit bir ayak izi olmadığı ve herkesin karbon hassas bir yaşama geçme zorunluluğu bulunduğuna dikkat çekildi.

Konuşmanın sonunda Erden ve Ağırdır, genç arkadaşlara, sadece en iyi bildikleri şeylere takılı kalmak yerine farklılıklara açık olup onlarla işbirliği içinde olmalarını önerdi.

Koçan: “Gençler kendi yollarını kendileri çizecektir.”

Doğayla ve bulunduğu coğrafyayla uyumlu mimarisiyle farklılaşan Baksı Müzesi hakkında keyifli anlatımıyla izleyicileri bilgilendiren Prof. Dr. Hüsamettin Koçan ise gençlere sürdürülebilirlik kapsamında farklı bakış açıları sunarak “Baksı, her insanın buluşacağı bir kültür tepesidir. İnsanların farklılığına, biricikliğine hepimiz özen göstermeliyiz. Siz özgün bir şey üretirseniz ve bunda ısrarlı olursanız merkezde ve başarılı olabilirsiniz. Bir kültürün arkasında tarih, coğrafya ve çağ vardır. Biz Baksı’da gelenekleri yan yana getirdik, coğrafyanın verilerine dikkat çektik, çağın mimarine uyum sağladık. Kadının üretime katılması doğuda %12, batıda ise %50 civarında. %12 olan bu oranı artırmalıyız. O yüzden biz kadın ve çocukları her zaman öncelik olarak görüyoruz. Her sene atölyelerimizde çevre illerdeki çocukları toplayıp onlara burslar veriyoruz. Baksı bize insanın çok derin bir varlık olduğunu öğretti. İnsanlara kendisini temsil etme imkânı sunmamız gerekiyor. Gençler kendi yollarını kendileri çizecektir. Kadın ise hatırlayan, dayanıklı, sürdürülebilirliği olan ve yeniliğe açıktır, kadın gelecek umududur” dedi.

Koçan: “Sürdürülebilirlik genç bir çocukla dedenin el sıkışmasıdır”

Yaşam, sürdürülebilirlik bir canlılıktır, enerjidir diyerek sözlerine devam eden Koçan; “Geçmişten gelip geleceğe giden bir hikayemiz var bu nedenle geçmiş ve geleceği birbirine bağlamamız gerekiyor. Gelecek, sevgiyle üretilen bir şeydir. Yaşama sevinciniz varsa barışı, iletişimi, farklı insanların zenginliğini arıyorsunuz. Yaşama gelecek umuduyla bakılması gerektiğine inanıyorum. Sürdürülebilirlik bir üretimdir, olmayan bir şeyi sürdüremezsiniz. Geçmişi hatırlayacağız ve özleyeceğiz. Geleceğimiz için ise adanmışlık duygusuna, masumiyete, vicdana ve yaşama sevincine ihtiyacımız var. Kısaca sürdürülebilirlik genç bir çocukla dedenin el sıkışmasıdır” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Help Steps kurucusu Gözde Venedik, Tarla.io kurucusu Kerem Erikçi ve ZOOP Shared Mini-Mobility kurucusu Kerem Odabaşı’nın katılımıyla gerçekleşen panelde ise sosyal girişimcilik konusu ele alındı. Girişimlerin sürdürülebilir olması, sponsor desteği bulunması ve sürdürülebilir gelir modelinin oluşturulması konularına yönelik paylaşımlar yapıldı.

Birbirinden değerli jüri üyeleri yenilikçi fikirleri değerlendirirken zorlandı

Jüri, doğal kaynakların verimli kullanılması, çevreye saygılı ve sürdürülebilir olması ve sosyal girişimciliği öne çıkarması kriterlerine göre projeleri değerlendirdi. Jüri üyeleri, öğrencilerin yenilikçi bir sürdürülebilir bakış açısıyla oluşturduğu projeleri değerlendirirken zorlandıkları belirtildi. Yüzlerce öğrencinin, 350 proje ekibiyle yarışmaya katıldığına dikkat çekilirken, ön eleme sonucu 32 projenin finale kaldığı ve 10 projenin ödül almaya hak kazandığı açıklandı. Jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda ödüle layık görülenler ise şöyle:

Kazananlar Listesi

Birincilik Ödülü
Nisa Nur Alpan, Şeyma Güneş, Zehra Ertürk, Emine Gizem Aslan, Yusuf Biricik
Necmettin Erbakan Üniversitesi
Proje ismi: SIKIŞIKLIK İÇİNDE FERAHLIK
Dairesel formlardan oluşan proje, doğal çevreyle uyumu, doğal kaynakların korunumu, sürdürülebilir uygulamalar ve ölçeği ile ön plana çıkmaktadır. Ekolojik malzemelerin kullanımı ve yeşille bütünleşik olarak tasarlanan bina cepheleri ve çatıları projenin olumlu özelliklerdir. Ayrıca pandemide açık alanların kullanımı için oluşturuan tasarım fikirleri de projenin seçilmesine katkı sağlamıştır.

İkincilik Ödülü
Hilal Sof, Ali Mert Mutlugöl, Hamit Bala
Kocaeli Üniversitesi
Proje ismi: MESAFE
Semt pazar alanlarının hem pandemi döneminde mesafeli kullanımı hem de ürünlerin tazeliğini koruyarak sürdürülebilir bir ekonomik yaklaşım oluşturması anlamında nitelikli bir projedir. Pazar sonlandıktan sonra oluşan bitki artıklarının değerlendirilmesi, doğal enerji kaynaklarının kullanımı ve açık havada sosyal alanların tasarlanması olumlu bulunmuştur.

Üçüncülük Ödülü
Elif Akbaş, Ece Tamer
İstanbul Teknik Üniversitesi
Proje ismi: ASKIDA BOSTAN
Gri suyun binalardan elde edilerek yeniden kullanıma sunulması konusunda kollektif bir yaklaşım geliştirmekte, bina kullanıcılarının bu ortak fikre katkı sağlamaları desteklemektedir. Gri suyun arıtılarak yeniden ekolojik sulamada değerlendirilmesi yönünde olumlu nitelikler sergilemektedir.

Mansiyon Ödülü
Büşra Tutal
Karabük Üniversitesi
Proje ismi: GREEN WATER/BLUE VORONOI
Proje, İznik Gölü kıyısında gölün etrafındaki doğal çevreyle uyumlu bir yapı sergilemektedir. Çevreye saygılı mimari ölçeği ile halkın göl kenarında sosyalleşebileceği açık ve yarı açık alanlar yaratmaktadır. Havuz suyunun biyolojik yöntemle elde edilme ve çevreye zarar vermeme stratejisi olumlu özelliklerindendir.

RGY Ödülü
Atakan Uzun, İrem Tezcan, Adem Güngör, Murat Can Yar
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Proje ismi: PALIMPSEST
Proje alanı olarak Haydarpaşa TMO Siloları’nın seçilmesi, Siloların korunarak dönüştürülmesi ve atık konteynerların kullanılması fikirleri ile mevcut doku kimliğinin sürdürülmesi olumlu bulunmuştur. Bununla beraber yaşam modülleri bloğunun, mevcut yapının dönüştürülmesi aynı zamanda Siloların düşey yapı kurgusuna benzer olması nedeni ile silüet içerisinde uyumlu bulunmuştur. Yaşam modüllerinin plan kurgusu; modüllerin birbirlerinden koparılması ile her birinin izolasyon evine dönüştürebilme esnekliğini sağlamış ve pandemi ilişkisini kuvvetlendirmiştir. Siloların iç mekân kurgusu ise mekan çeşitliliği ve esneklik sağlamaktadır. Sunum paftaları ve açıklama raporu, proje konseptini açıkça yansıtmaktadır.

Kentsel Gelişim ve Değerlendirme Ödülü
Gülin Yazıcıoğlu, Damlanur İlipınar
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Proje ismi: KENT BİZİM, STAT BİZİM
Kentin eski bir yapısının dönüştürülerek yeniden kazanılması ve bunun sonucunda yapının ekonomik, insanların da sosyal anlamda bir araya gelebileceği sürdürülebilir bir tasarım ortaya konulmuştur. Yapı yeniden işlev kazanırken doğal kaynakların kullanımı ile ilgili üretilen stratejiler olumlu bulunmuştur.

Yenilikçi Fikir ve Detay Çözümü Ödülü
Furkan Kaplan, Muhammed Kır, Musab Oğuz, Mahmuthan Öksüz
Karabük Üniversitesi
Proje ismi: ÖZGÜR PRANGA
Proje, pandemi dönemi ve sonrası kullanım için dönüşebilen, rayların üzerinde konumlandırılmış hareketli mekanlar fikri üzerine kurgulanmıştır. Pandemi döneminde bireysel ve mesafeli alan çözümleri içeren birimlerin dış mekanla ilişkileri iyi düşünülmüştür. Pandemi sonrası bu ayrı birimlerin ortak kullanım ve sosyalleşme mekanlarına dönüşümü yenilikçi bir yaklaşım olarak görülmüştür.

İyi Uygulama Ödülü
Eda Nur Subaşı, Zeynep Gül Yanık, Tuğçe Gül Yanar, Ömer Kuşari
Bursa Uludağ Üniversitesi
Proje ismi: SINIRSIZ YAŞAM
Karmaşıklıktan uzak, sade, “az çoktur” ilkesi doğrultusunda, modüler bina ve arazi kullanımı projenin iyi uygulama olmasını desteklemektedir. Pandemide insanlar arasında açık alanlarda bırakılması gereken mesafe önemli oranda gerçekleştirilmiş, çocuk oyun alanlarında da bu özelliğe dikkat edilmiştir. Yenilenebilir enerji kaynakları ile kullanılacak enerjini üretimi projeye katkı sağlamaktadır.

Görsel Tasarım Ödülü
Emre Duran, Halit Akın, Özge Yılmaz, Yusuf Babaer, Rabiye Doğan
Necmettin Erbakan Üniversitesi
Proje ismi: GELENEKTEN GELECEĞE
İznik Gölü kıyısında tasarlanan projenin biçimsel özellikleri ve planlanan amaca uygun yerleşimi hem plan düzleminde hem de perspektiflerde görsel algı zenginliği yaratmaktadır. Mekanların kurgusal yapısı ve ölçeği olumlu özelliklerindendir.

Sosyal Sürdürülebilirlik Ödülü
Burcu Ördek, Hacer Et / Gaziantep Üniversitesi
Proje ismi: ALEGRIA
Proje, kadınların sosyal hayat içinde birer birey olarak varlıklarını sürdürebilecekleri ekonomik ve eğitsel yönden kendilerini geliştirebilecekleri bir kurguya dayanmaktadır. Bu anlamda kadın dayanışması ve birlikteliği göz önüne alındığında sosyal sürdürülebilirlik yönü ağır basmaktadır. Projenin Antep şehrinin sıcak-kuru iklimine uygun avlulu şekilde biçimlenişi, açık, yarı açık alanlarındaki geçirgen özellikleri de olumlu yanları arasındadır.

Geleceği hayal ederken, çevresel, ekonomik ve sosyal anlamda “sürdürülebilir gelişme” yolundan bir an bile ayrılmayacağımız bir dönemin içindeyiz.

Rönesans Holding olarak sektörde sahip olduğumuz tecrübenin katkısıyla, bir kez daha geleceğin profesyonelleri olan üniversite öğrencileriyle “sürdürülebilirlik” kavramının etrafında buluşuyoruz.

 • Gelecek nesillerin daha sağlıklı çevre dostu yapılarda yaşamasını sağlamak için üniversite öğrencilerine “sürdürülebilirlik” kültürünü kazandırmak,
 • Değerin artırılması ve atığın azaltılmasıyla proje gereksinimlerinin doğru belirlenmesini, proje boyunca kesin ve doğru süreçlerin yürütülerek tekniklerin ve metotların standardize edilmesini sağlamak için,
 • Öğrenmenin sürekliliğine, takım çalışmasına, fikirlerin paylaşılması ve birbirine destek olmanın gücüne olan inancımızla, Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek olan gençlerimizle tanışmak ve geleceğin inşasında ortak fikir üretmek amacıyla bu yıl Sürdürülebilir Geleceği Tasarla Yarışması’nın 7.’sini düzenleniyoruz.

Çağımızın çevre ve dünya ile ilgili hassasiyetlerinin farkında bir şirket olarak yenilikçi ve değişen dünya düzeninde bu yıl da sürdürülebilir projeler üzerine fikir üretmeye devam ediyoruz. Rönesans olarak sürdürülebilir bir geleceğin ancak ardımızdan gelen nesillerle birlikte yaratılabileceğine inanıyoruz. Bu nedenle öğrenmenin sürekliliğine, takım çalışmasına, fikirlerin paylaşılması ve birbirine destek olmanın gücüne olan inancımızla, Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek olan gençlerimizle tanışmak ve geleceğin inşasında ortak fikir üretmek amacıyla yedincisi düzenlediğimiz Sürdürülebilir Geleceği Tasarla Yarışması’na bu yıl da devam ediyoruz.

Yaklaşık 1 yıldır ülkemizde ve dünyada yaşanan pandemi koşulları tüm yaşam biçimimizi ve tüm alışkanlıklarımızı değiştirmiştir. Yaşanan bu süreç insanların ilişkilerini ve dolayısıyla mekânı yeniden sorguladığı, değerlendirdiği bir durumu da beraberinde getirmiştir.

Eskiden hayatın içinde sıradan gelen birçok hususun, ne kadar değerli olduğu ortaya çıkmıştır.

Bu süreç toplum olarak birlikte yaşam adına hayatın tüm sürecini etkilemiştir, eğitim, sağlık, barınma, çalışma, turizm gibi tüm süreçlerde yeni bir kurgu ortaya çıkmıştır. Bu kurguda dijital dünya da hayatımızda büyük bir yer edinmiştir.

Virüsün getirdiği etkiler nedeniyle değişen tüm yaşam biçimimiz nedeniyle yaşadığımız mekanların tasarımının değişmesi de kaçınılmazdır. Kendimizi izole ederken bir yandan da toplumsal yaşamın sürdürülebilmesi gerekmektedir.

Bu sürecin geçici olması tüm temennimiz iken gelecekte de bu tür salgınların olabileceği bir gerçek olarak karşımıza çıkmıştır. Bu kapsamda virüs ile savaşırken de bir yandan da sürdürülebilir normal hayatı sağlamak temel amaç olarak düşünülmüştür. Tasarlanacak alanların dönüşüme açık olarak kurgulanması kaçınılmaz olmuştur. Özel ve kamusal alanların, pandemi gibi hızlı değişeme ihtiyaç duyan koşullara uygun olması hepimizin deneyimlediği bir gerçek olmuştur.

Geleceğin profesyonelleri olan üniversite öğrencilerini, sürdürülebilirlik kavramına eğilmeye davet eden yarışmamızda, sürdürülebilirlik ilkeleriyle uyumlu pandemi ile değişen ve pandemi sonrası dönüşebilen mekânlar için; yenilikçi, işlevsel, ekonomik ve esnek çözümler içeren tasarımların ortaya koyulmasını bekliyoruz. Fikir yarışmamıza katılacak farklı disiplinlerden gelen öğrencilerimizin, yarışma sürecine dahil olarak “sürdürülebilirlik” ve “Pandemi ile Değişen Yaşam Alanları” konusundaki vizyon ve bilgi birikimlerini bir üst seviyeye taşıyacaklarına inanıyoruz.

Her yıl olduğu gibi bu sene de ana teması “Sürdürülebilirlik” olan yarışmamızın 2021 konusu ise “Pandemi ile Değişen Yaşam Alanları” olarak belirlendi.

Pandemi koşullarında; eğitim, sağlık, barınma, çalışma, turizm, sosyal ve kamusal hayat gibi tüm alanlarda sağlıklı sürdürülebilir bir yaşamı devam ettirebilmek için mimari mekânsal yapıların değişmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu süreçte, dijital dünya da hayatımızda büyük bir yer edinmiştir.

Pandemi sürecinde sürdürülebilir sağlıklı bir yaşamı sağlayabilmek için; salgının getirdiği izole yaşam ile insanoğlunun doğasında olan birlikte yaşamın bir arada düşünülmesi gerekmektedir. Sürdürülebilirlik ilkeleriyle uyumlu olarak pandemi ile değişen ve pandemi sonrası dönüşebilen mekânların tasarımı yarışmanın ana konusunu oluşturmaktadır.

Aşağıda detaylı olarak belirtilen yarışma konusu fonksiyonları 3 ana başlık “Barınma Alanları, Çalışma Alanları, Sosyal Alanlar” olarak belirlenmiştir.

Yarışmanın Kapsamı

Yarışmacılar seçecekleri alan üzerinde “Pandemi ile Değişen Yaşam Alanları” kapsamında 3 ana fonksiyon başlığı altında tasarımlarını oluşturacaklardır. Bunların dışında eklemek istedikleri fonksiyonlar olursa, ekleyebilirler.

1-Barınma Alanları: Pandemi ile hayatımıza giren izole yaşam ve dönüşüme uygun sürdürülebilir sağlıklı yaşam için yeni mekânsal tasarımlar yapılacaktır. Yeni dizayn kurgusu mimarinin yanı sıra teknoloji, mühendislik, peyzaj kapsamları ile desteklenebilir. (Havalandırma, steril alanlar, uv filtre alanları, ve teknolojik anlamda değişiklikler de öngörülebilir.) (Örneğinaşı tesislerinde bulunan dışardan gelindiğinde kıyafetlerimizi bıraktığımız, eşyaları bıraktığımız uv li veya havalandırmalı mekanların kurgulanması .)

2-Sosyal Alanlar; Toplumsal ihtiyaç olan bir arada olma durumu pandemi koşullarında yeniden ele alınacaktır. Yeniden tasarlanan bu mekânlar pandemi ve sonrasına hizmet verecek şekilde esnek kurgulanacaktır. Sosyal aktivite alt fonksiyonu için yarışmacı serbesttir.

3- Çalışma Alanları; Sürdürülebilir yaşamımızın önemli parçalarından olan çalışma hayatı pandemi döneminde yeni bir boyut kazanmıştır. Bu süreçte birçok kişi home-ofis olarak çalışmıştır. Bu durumun değerlendirilerek pandemi koşullarında sürdürülebilir bir yaşamda çalışma hayatının nasıl olacağına dair yeni fikirler ve tasarımlar oluşturulacaktır. (Teras çatılarda üretim, evlerin ofis olarak kullanılması, ticaretin online olması vs…)

Yarışmaya katılacak yarışmacıların aşağıdaki koşulları yerine getirmesi zorunludur. Ekip olarak katılanların her birinin koşulların tamamına uymaları zorunludur.

 • Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Avrupa’daki üniversitelerin Mimarlık ve Mühendislik fakültelerinde öğrenim gören lisans ve lisansüstü öğrencilerinin yanı sıra 2021 yılında mezun olacak olanlar da yarışmaya katılabilirler.
 • Yarışma, üniversitelerin yukarıda yazan bölümlerinin tüm sınıflarına açıktır.
 • Yarışmacılar yarışmaya, bireysel veya en fazla 5 kişiden oluşan ekiple katılabilir. Yarışmacıların başvuru tarihinden proje teslim tarihine kadar geçen sürede, lisans veya lisansüstü eğitimine devam ediyor olması gerekmektedir.
 • Bir öğrenci yalnızca bir takımda yarışmaya katılabilir.
 • Rönesans Holding A.Ş.’nin yarışma ve yarışmaya katılım koşulları ile etkinliklere ilişkin tek taraflı olarak ve önceden bildirmeksizin değişiklik yapma hakkı saklıdır. Projelerin Türkçe veya İngilizce olarak hazırlanmaları gerekmektedir.

Yarışma Başvuru Başlangıç Tarihi: 01 Mart 2021

Son Başvuru Tarihi: 23 Mayıs 2021

Projelerin Sisteme Son Yükleme Tarihi: 23 Mayıs 2021, Saat: 23:59

Seçici Kurul Değerlendirme: 31 Mayıs-01 Haziran 2021

Sürdürülebilir Geleceği Tasarla 2021 Webinar – Final Duyuru: 03 Haziran 2021

Süleyman Demirel Üniversitesi (Isparta)

İstanbul Üniversitesi (İstanbul)

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (Kahramanmaraş)

Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir)

Eskişehir Teknik Üniversitesi (Eskişehir)

Elazığ Fırat Üniversitesi (Kocaeli),

Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi (Kayseri)

İstanbul Teknik Üniversitesi (İstanbul)

Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul)

Kocaeli Üniversitesi (Kocaeli)

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (Bolu)

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (Burdur)

Karadeniz Teknik Üniversitesi (Trabzon)

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (Manisa)

Boğaziçi Üniversitesi (İstanbul)

Gazi Üniversitesi (Ankara)

Bursa Teknik Üniversitesi (Bursa)

Erzurum Atatürk Üniversitesi (Erzurum)

Akdeniz Üniversitesi (Antalya)

Diyarbakır Dicle Üniversitesi (Diyarbakır)

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van)

Sürdürülebilir Geleceği Tasarla Fikir Yarışması Teknik Şartnamesi’ni aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Sürdürülebilir bir geleceğin ancak ardımızdan gelen nesillerle birlikte yaratılabileceğine yürekten inanıyoruz. Bu sebeple senin için bir şartname yazdık.

Gazi Üniversitesi – Prof. Dr. Füsun Demirel
Mimar Sinan Üniversitesi – Prof. Dr. Ayşin Sev
İstanbul Teknik Üniversitesi – Doç. Dr. Nuri Serteser

Yarışmaya kaçıncı sınıftan itibaren katılabiliriz? Yeni mezun biri katılabilir mi?

Fikri olan, çözüm üreten, proje analizi yapan, projesini anlatabilen lisans ve lisansüstü öğrencisi olan tüm sınıflardan öğrenciler katılabilir. Ayrıca 2021 yılında mezun olanlar da yarışmaya katılabilir.


Yarışmaya kaç kişilik ekiplerle katılabiliriz?

Beyin fırtınası olsun ve güzel fikirler çıksın diyorsanız, en fazla beş kişiye kadar ekip kurmanızı öneririz. Ancak aranızdan birini lider seçmenizde fayda var. Yarışmaya bireysel olarak da katılabilirsin. Bizim için nicelik değil, nitelik önemli.


Grup oluşturdum, başvuruyu yaptım. Arkadaşlarımı nasıl ekleyebilirim?

Yarışmanın internet sitesindeki «Başvuru» bölümünde ilgili formu doldurduktan sonra, senin için açılacak özel bir sayfa olacak. İşte bu sayfadan birlikte yarışacağın arkadaşlarını ekleyebilirsin. Tercih ettiğimiz bir şey değil ama ekipte bir değişiklik olursa, başvuru süresi boyunca dilediğin ismi çıkarıp yeni ismi ekleyebilirsin. Tüm ekip üyelerinin bilgilerini eksiksiz yazdığından emin ol yeter.


Yarışma alanı neresi?

İçinde bulunduğumuz dönemden dolayı, üniversite okuduğunuz ya da şu anda bulunduğunuz şehirde bir proje alanı seçebilirsin. Fakat proje alanı için kriterlerimiz net. Sakın Teknik Şartnameyi tam olarak okumadan yola çıkma. “Madde 6. Yarışmanın Alanı ve Kapsamı” kısmından bu bilgilere ulaşabilirsin.


Yarışmanın konusu nedir?

Hepimiz kaynakları doğru kullanarak çevresel, ekonomik, sosyal fayda sağlamak istemiyor muyuz? Sürdürülebilir çözümler, geleceğin olmazsa olmazı. Bu konuyla ilgili bir fikriniz varsa, yarışmamız; bilgini ve fikirlerinizi başkalarıyla paylaşmak için harika bir platform.
Sürdürülebilirlik kavramlarını içeren bir «Pandemi ile Değişen Yaşam Alanları» hayal edebilir ve günün her saati kullanılabilecek karma bir proje oluşturabilirsiniz.


Projemizi nasıl sunacağız?

70 x 100 boyutunda, iki kağıda sığacak şekilde yatay sunmanı istiyoruz. Tabii ki sunumun estetik detayları size kalmış...
Sunumda tasarımınızı 3B görsellerle destekleyebilir, fikrinizi anlatacak eskizler yapabilir, paftanı güçlendirebilirsiniz.


Açıklama raporunda ne yazacağız?

e kadar mükemmel olursa olsun bir sunum paftası doğru hazırlanmış bir «Açıklama Raporu» olmadan eksiktir. Teknik Şartnamede yer alan şablonu kullanarak hazırlayacağınız «Açıklama Raporu»nda projenin bulunduğu kentten proje alanına, bulduğunuz çözümden vermek istediğiniz ‘Sürdürülebilirlik’ mesajına, projenin hikâyesini bize anlatmanızı bekliyoruz. Elbette Açıklama Raporu iki sayfayı geçmemeli. Unutmadan hatırlatalım. Projenin kapsamında bir sosyal sorumluluk fikri varsa buna daha ayrıntılı yer vermeniz fark yaratacaktır.


Çizim yaptıktan sonra, video hazırlamamız gerekiyor mu?

Burada amacımız projeyi sizden dinlemek; çizerek ya da yazarak anlatmak size kalmış. Eğer sunum paftası ve Açıklama Raporu’nun yeterli olduğunu düşünüyorsanız, bu şekilde iletmeniz yarışmaya katılmanız için yeterli. Yine de geleceği tasarlayan bir vizyoner olarak, çağdaş iletişim tekniklerinden en popüleri olan video aracılığıyla sözel olarak da anlatmanızın faydalı olacağını eklemek isteriz.

İki önemli notumuz var: Bu videoda sadece sizin sesinizi duymak istiyoruz. Ancak sakın isminizi videoda söylemeyin. Bu da ikinci önemli notumuz. Hazırladığınız videoyu, sunum paftası ve Açıklama Raporu ile birlikte yarışmanın web sitesindeki ilgili alanına yüklemeniz gerekiyor.


‘Kimlik dosyasında neler olacak?’

Öğrenciliğinizi kanıtlayan öğrenci işlerinden veya e-devlet sisteminden aldığınız belge.
Hazırladığınız CD.
Teknik Şartnamenin son sayfasında yer alan dilekçenin çıktısını, bilgilerini doldurup imzaladıktan sonra,zarfın kıvrılmamış ,katlanmamış ve işaretlenmemiş olmasına özen göstererek bize gönderin.


Örnek Başvuru

Grup Adı: Dilediğiniz bir grup adı oluşturabilirsiniz.
Şifre: Kişiler burada şifrelerini istedikleri gibi belirleyebilir.
İsim: Ahmet
Soyisim: Değirmen
TC Kimlik No: 12345678901
Lisans (X) veya Lisansüstü ( ) (bu iki seçenekten birini seçmek zorunda kalmalı. Bunlardan birini seçmeden kayıt işlemini tamamlayamaz.)
Üniversite: Erciyes Üniversitesi
Bölüm: Mimarlık
Sınıf: 4
Cep Telefonu: (536) 123 45 678
E-Posta: ahmetdgirmen@gmail.com

 • Sürdürülebilir Geleceği Tasarla Ödülleri

  1. lik Ödülü

  20.000 TL

  2. lik Ödülü

  16.000 TL

  3. lük Ödülü

  14.000 TL

  Mansiyon Ödülü

  10.000 TL

  RGY (Rönesans Gayrimenkul Yatırım) Özel

  10.000 TL

  Kentsel gelişim ve değerlendirme ödülü

  10.000 TL

  Yenilikçi fikir ve detay çözüm ödülü

  10.000 TL

  İyi uygulama ödülü

  10.000 TL

  Görsel tasarım ödülü

  10.000 TL

  Sosyal sürdürülebilirlik ödülü

  10.000 TL

Ödül töreni ile ilgili bilgiler Rönesans Holding sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

Yarışma Rönesans Holding A.Ş. tarafından düzenlenmektedir. Rönesans Holding adına yarışmayı düzenleyen ekibin iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir.

RÖNESANS HOLDİNG A.Ş.

Atatürk Bulvarı No: 144-146 Protokol Yolu Çankaya Ankara

sgt@ronesans.com

Yarışma Rönesans Holding A.Ş. tarafından düzenlenmektedir.

Rönesans Holding adına yarışmayı düzenleyen ekibin iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir.

 

RÖNESANS HOLDİNG A.Ş.

Atatürk Bulvarı No:144-146 Protokol Yolu Çankaya Ankara

sgt@ronesans.com


Kimlik zarfı ve diğer evraklarınızı, Kazım Canlan adına 5 Haziran 2020 tarihine kadar, Atatürk Bulvarı No:144-146 Protokol Yolu Çankaya / Ankara / 06530 /TÜRKİYE adresine gönderebilirsiniz.

Birincilik Ödülü
Nisa Nur Alpan – Necmettin Erbakan Üniversitesi
Şeyma Güneş – Necmettin Erbakan Üniversitesi
Zehra Ertürk – Necmettin Erbakan Üniversitesi
Emine Gizem Aslan – Necmettin Erbakan Üniversitesi
Yusuf Biricik – Necmettin Erbakan Üniversitesi

İkincilik Ödülü
Hilal Sof – Kocaeli Üniversitesi
Ali Mert Mutlugöl – Kocaeli Üniversitesi
Hamit Bala – Kocaeli Üniversitesi

Üçüncülük Ödülü
Elif Akbaş – İTÜ
Ece Tamer – İTÜ

RGY Özel Ödülü
Atakan Uzun – Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
İrem Tezcan – Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Adem Güngör – Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Murat Can Yar – Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Mansiyon Ödülü
Büşra Tutal – Karabük Üniversitesi

Kentsel Gelişim ve Değerlendirme Ödülü
Gülin Yazıcıoğlu – Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Damlanur İlipınar – Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Yenilikçi Fikir ve Detay Çözüm Ödülü
Furkan Kaplan – Karabük Üniversitesi
Muhammed Kır – Karabük Üniversitesi
Musab Oğuz – Karabük Üniversitesi
Mahmuthan Öksüz – Karabük Üniversitesi

İyi Uygulama Ödülü
Eda Nur Subaşı – Bursa Uludağ Üniversitesi
Zeynep Gül Yanık – Bursa Uludağ Üniversitesi
Tuğçe Gül Yanar – Bursa Uludağ Üniversitesi
Ömer Kuşari – Bursa Uludağ Üniversitesi

Görsel Tasarım Ödülü
Emre Duran – Necmettin Erbakan Üniversitesi
Halit Akın – Necmettin Erbakan Üniversitesi
Özge Yılmaz – Necmettin Erbakan Üniversitesi
Yusuf Babaer – Necmettin Erbakan Üniversitesi
Rabiye Doğan – Necmettin Erbakan Üniversitesi

Sosyal Sürdürülebilirlik Ödülü
Burcu Ördek – Gaziantep Üniversitesi
Hacer Et – Gaziantep Üniversitesi

Bu yıl altıncısı düzenlenen üniversiteler arası fikir yarışmamız Sürdürülebilir Geleceği Tasarla’nın kazananları belli oldu!
Sürdürülebilir bir gelecek için fikirlerini bizimle paylaşan, 75 farklı üniversiteden 900 öğrenciye teşekkür ederiz.


Birincilik Ödülü
Meryem Akar – Necmettin Erbakan Üniversitesi
Merve Karaca – Necmettin Erbakan Üniversitesi
Ayşe Özkan – Necmettin Erbakan Üniversitesi
Beyzanur Kesgin – Necmettin Erbakan Üniversitesi
Esma İsnaç – Necmettin Erbakan Üniversitesi

İkincilik Ödülü
M. Aras Dönmezer – Eskişehir Teknik Üniversitesi

Üçüncülük Ödülü
Süleyman ULUIŞIK – Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
Emine DOĞAN – Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
Berfin BAYRAM – Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

Mansiyon Ödülü
Merve Öz – Gazi Üniversitesi
Seda İlayda Yağmur – Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

RGY Özel Ödülü
Berk Kesimoğlu – İstanbul Teknik Üniversitesi
Merve Hasekioğlu – İstanbul Teknik Üniversitesi

Kentsel Gelişim ve Değerlendirme Ödülü
Selin Çamur – Yeditepe Üniversitesi
İrem Sertelli – Yeditepe Üniversitesi

Yenilikçi Fikir ve Detay Çözüm Ödülü
Umut KAYA – İstanbul Teknik Üniversitesi
Mehmet ATIŞ – İstanbul Teknik Üniversitesi
Onurcan Toğay – İstanbul Teknik Üniversitesi
Kerem Hancı – İstanbul Teknik Üniversitesi

İyi Uygulama Ödülü
Oğuzhan Koral – İstanbul Teknik Üniversitesi
Sinem Celen – İstanbul Teknik Üniversitesi

Görsel Tasarım Ödülü
Kıvılcım YAVUZ – Yaşar Üniversitesi
Furkan Şahin – Yaşar Üniversitesi
Furkan Özata – Yaşar Üniversitesi
Aleyna Koyuncu – Yaşar Üniversitesi
Göktuğ Gülsever – Yaşar Üniversitesi

Sosyal Sürdürülebilirlik Ödülü
Mert Adabağ – İstanbul Bilgi Üniversitesi
Fikret Aytolun Alkan – İstanbul Bilgi Üniversitesi

Bu yıl beşincisini gerçekleştirdiğimiz üniversiteler arası fikir paylaşımı olan “ Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışmamızın sonuçları belli oldu.

Türkiye genelindeki 25 üniversiteden 650 proje başvurusu içinden jüri üyelerimizin değerlendirmesiyle kazananları açıklamaktan mutluluk duyuyor başarılarını yürekten kutluyoruz.

1.lik Ödülü :
Ece Avcı (İstanbul Teknik Üniversitesi)

2.lik Ödülü :
Nesligül Çevik (Başkent Üniversitesi), Kübra Kara (Abant İzzet Baysal Üniversitesi)

3.lük Ödülü :
Semih Seven (Pamukkale Üniversitesi), Fatih Eyice (Pamukkale Üniversitesi)

Mansiyon Ödülü:
Ömer Faruk Fidan (Yıldız Teknik Üniversitesi), Buket Aygen (Yıldız Teknik Üniversitesi)

RGY Özel Ödülü:
Ali Karaaslan (istanbul Kültür Üniversitesi)

Kentsel Gelişim ve Değerlendirme Ödülü:
Osman Kurt (Eskişehir Teknik Üniversitesi)

Yenilikçi Fikir ve Detay Çözüm Ödülü:
Muhammet Uçar (Yıldız Teknik Üniversitesi)

İyi Uygulama Ödülü:
Erhan Uçuk (Dokuz Eylül Üniversitesi) , Uğur Çelik (Dokuz Eylül Üniversitesi), Fatma Sarıgöl  (Dokuz Eylül Üniversitesi)

Görsel Tasarım Ödülü :
Ayşe Beyza Yıldız (Kocaeli Üniversitesi)

Sosyal Sürdürülebilirlik Ödülü:
Berk Akgüneş (İstanbul Gelişim Üniversitesi)

SGT Kategorisi Ödülleri

1. lik Ödülü

31257BG (ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ)

2. lik Ödülü

25186SA (KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ)

3. lük Ödülü

73568EG (İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ ve İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ)

Mansiyon Ödülü

16437MD (ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ)

RGY Özel

17414AU (ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ)

Özel Ödüller

Kentsel gelişim ve değerlendirme

10517DM (ANTALYA BİLİM ÜNİVERSİTESİ)

Kentsel gelişim ve değerlendirme

10203NO (MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ)

Yenilikçi fikir ve detay çözüm

24862AD (İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ)

Görsel tasarım

05150YK (MEF ÜNİVERSİTESİ)

Sosyal sürdürülebilirlik

05821SD (YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ)

Mimarlık Yarışması Ödülleri

 • 1. LİK ÖDÜLÜ
  11235YA
  Gazi Üniversitesi
 • 2. LİK ÖDÜLÜ
  09537AC
  TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
 • 3. LÜK ÖDÜLÜ
  42501TH
  Anadolu Üniversitesi
 • MANSİYON
  05142AS
  Çankaya Üniversitesi

Mühendislik Yarışması Ödülleri

 • 1. LİK ÖDÜLÜ
  14572CB
  Uluslararası Antalya Üniversitesi
 • 2. LİK ÖDÜLÜ
  01956MT
  Ortadoğu Teknik Üniversitesi
 • 3. LÜK ÖDÜLÜ
  10587GM
  Uludağ Üniversitesi
 • MANSİYON
  27233MA
  Fırat Üniversitesi

Sürdürülebilir Geleceği Tasarla 2015

Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek olan gençlerimizle tanışmak ve beraberce sinerji oluşturmak amacıyla düzenlenmiş olan “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” üniversiteler arası proje yarışmasına 1117 genç başvurmuştur. 09 mart 2015 gecesi ödül töreni ile Sürdürülebilir Geleceği Tasarla yarışmasını taçlandıran Rönesans, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen gençlerimizi 1.Lik, 2.Lik, 3.Lük ve 8 adet mansiyon ile ödüllendirmiştir.
 • 1. LİK ÖDÜLÜ
  90760
  Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
 • 2. LİK ÖDÜLÜ
  Titreyen Çizgiler
  Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
 • 3. LÜK ÖDÜLÜ
  SIRKULADIES
  Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi