100
Rönesans Holding
Dünyanın önde gelen proje geliştirme ve inşaat grubu Rönesans, daha iyi bir gelecek inşa eder.
Türkiye, CIS ülkeleri ve Hollanda başta olmak üzere, Avrupa’dan Uzak Doğu ve Karayipler’e uzanan geniş bir coğrafyada; inşaat, gayrimenkul, sağlık, enerji ve petrokimya alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteriyoruz.
Websiteni
Seç
close
Ronesans.com a devam et
Anasayfa arrow Haberler arrow “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” ödülleri 5.kez sahiplerini buldu.
Haber

“Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” ödülleri 5.kez sahiplerini buldu.

25 Kasım 2019
Rönesans Holding’in bu yıl beşinci kez düzenlediği “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışması sonuçlandı. Türkiye genelindeki 35 üniversiteden öğrencilerin katıldığı yarışmada birinciliği İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Ece Avcı kazandı. Yarışmada toplam 10 dalda 15 öğrencinin projesi ödüle layık görüldü.
Müteahhitlik, gayrimenkul, sağlık, enerji ve petrokimya alanındaki yatırımlarıyla 28 ülkede 75 bin kişiye istihdam sağlayan Rönesans Holding’in bu yıl beşinci kez düzenlediği “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışması sonuçlandı. Türkiye genelindeki 35 üniversiteden yaklaşık 650 öğrencinin katıldığı yarışmada birinciliği İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Ece Avcı kazandı. Yarışmada toplam 10 dalda 15 öğrencinin projesi ödüle layık görüldü.

“Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışmasında bu yıl konu “Kentsel Etkileşim Merkezi” olarak belirlendi. Yarışmada, günümüz teknolojik gelişmeleri ile dijital ortamda süregelen etkileşimin, gerçek hayatta insanlar arasında yeniden sağlanması ve kent ölçeğinde sosyal bir platform oluşturularak sürdürülebilir bir yapı altında toplanması hedeflendi. Yıl boyu 18 üniversitede düzenlenen seminerlerde yaklaşık 3.000 öğrenciyle birebir görüşmeler gerçekleştirildi.

“Sürdürülebilir Geleceği Tasarla”, kentsel alanda arazinin, doğal kaynakların en uygun şekilde kullanıldığı, sosyal yaşamın temel alındığı, karma kullanımlı kent yapılarının geliştirildiği ve sürdürülebilirlik ilkelerini barındıran bir öğrenci fikir yarışması. “Gelecek Burada Başlıyor” mottosuyla öğrencileri “sürdürülebilirlik” kavramı üzerine projeler geliştirmeye yönlendiren yarışma, farklı disiplinlerin bir araya gelmesini amaç ediniyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ana teması “Yeşil Bina ve Sürdürülebilirlik” olan yarışmanın 2019 konusu “Kentsel Etkileşim Merkezi”ydi. Bu ana tema çerçevesinde mimari, mühendislik ve sosyal açıdan geliştirilmiş karma projeleri değerlendirmeye alındı. Türkiye genelindeki üniversitelerde sürdürülen yarışmada sürdürülebilirlik, geri dönüşüm, enerji verimliliği, kentsel gelişim, yenilikçi fikir ve detay çözümü, ileri üretim ve atık yönetimi, görsel tasarım ve sosyal sürdürülebilirlik gibi farklı kriterler açısından değerlendirilen projelerden kazananlar para ödülünün yanı sıra Rönesans Holding bünyesinde staj yapma ve işe girmek için mülakat hakkı da kazandı.

Rönesans, sürdürülebilirlik konusunda sadece yarışma düzenlemekle kalmıyor, her dönem Türkiye’nin dört bir yanında “Sürdürülebilirlik Seminerleri” veriyor. Bu seminerler aracılığıyla Van’dan Amasya’ya, Trabzon’dan Manisa’ya Anadolu’nun farklı illerindeki üniversitelerinde okuyan mimarlık ve mühendislik öğrencileriyle bir araya gelen Rönesans Holding yetkilileri, grubun iş yapış temellerini oluşturan sürdürülebilirlik vizyonu ile global bilgi birikimini gençlere aktarıyor.

Birbirinden değerli jüri üyeleri yüzlerce projeyi inceledi

Rönesans Gayrimenkul Üst Yönetimi ile Rönesans Türkiye İnşaat Grubu Dizayn Ofis Yöneticilerinin yer aldığı jüride ayrıca Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Füsun Demirel, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Dr. Nurgün Bayazıt, Mimar Sinan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ayşin Sev ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mehmet Nuri İlgürel yer aldı. Jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda ödül alanlar şöyle:

1.lik Ödülü: Ece Avcı (İstanbul Teknik Üniversitesi)

2.lik Ödülü: Nesligül Çevik (Başkent Üniversitesi), Kübra Kara (Abant İzzet Baysal Üniversitesi)

3.lük Ödülü: Semih Seven (Pamukkale Üniversitesi), Fatih Eyice (Pamukkale Üniversitesi)

Mansiyon Ödülü: Ömer Faruk Fidan (Yıldız Teknik Üniversitesi), Buket Aygen (Yıldız Teknik Üniversitesi)

RGY Özel Ödülü: Ali Karaaslan (istanbul Kültür Üniversitesi)

Kentsel Gelişim ve Değerlendirme Ödülü: Osman Kurt (Eskişehir Teknik Üniversitesi)

Yenilikçi Fikir ve Detay Çözüm Ödülü: Muhammet Uçar (Yıldız Teknik Üniversitesi)

İyi Uygulama Ödülü: Erhan Uçuk (Dokuz Eylül Üniversitesi), Uğur Çelik (Dokuz Eylül Üniversitesi), Fatma Sarıgöl (Dokuz Eylül Üniversitesi)

Görsel Tasarım Ödülü: Ayşe Beyza Yıldız (Kocaeli Üniversitesi)

Sosyal Sürdürülebilirlik Ödülü: Berk Akgüneş (İstanbul Gelişim Üniversitesi)

Rönesans Holding Hakkında

Merkezi Ankara’da bulunan Rönesans Holding, dünyanın en büyük müteahhitlik şirketlerinin sıralandığı ENR listesinde Avrupa’da 9. Sırada yer alırken, Türkiye’nin ise en büyük uluslararası müteahhitlik şirketidir. Türkiye ve Avrupa başta olmak üzere, Orta Asya ve Afrika'da 30'dan fazla ülkeye uzanan geniş bir coğrafyada 1993 yılından beri; inşaat, gayrimenkul, sağlık, enerji, petrokimya alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteren Rönesans Holding’in iştirakleri arasında Hollanda merkezli Ballast Nedam ve Almanya merkezli Heitkamp Industrial Solutions GmbH da bulunmaktadır.

Yenilikçi yapısıyla büyümeyi ve dayanıklılığı tüm operasyonlarının merkezine koyan, sürdürülebilirlik ve sosyal kalkınmaya öncelik veren Rönesans, burslar, akademik platformlar ve girişimlerle öğrencileri destekleyen projeler geliştirmiş, 2015'ten bu yana BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin ve 2016'dan bu yana BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri'nin imzacısı olmuştur. Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak liderliğinde; uluslararası deneyimini, ileri mühendislik bilgisi ve finansal gücü bir araya getiren Rönesans Holding; ortakları GIC, Meridiam Infrastructure, Sojitz, Samsung C&T, TotalEnergies, ve Dünya Bankası kuruluşu IFC (grubun azınlık hissedarlarından) ile birlikte Türkiye ve yurt dışındaki öncü projelere 8 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapmıştır.


Kullanıcı deneyiminizi artırmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni
Kapat