100
Rönesans Holding
Dünyanın önde gelen proje geliştirme ve inşaat grubu Rönesans, daha iyi bir gelecek inşa eder.
Türkiye, CIS ülkeleri ve Hollanda başta olmak üzere, Avrupa’dan Uzak Doğu ve Karayipler’e uzanan geniş bir coğrafyada; inşaat, gayrimenkul, sağlık, enerji ve petrokimya alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteriyoruz.
Websiteni
Seç
close
Ronesans.com a devam et
Anasayfa arrow Haberler arrow Rönesans Holding, Afrika’da IFC ile büyüyecek
Haber

Rönesans Holding, Afrika’da IFC ile büyüyecek

16 Kasım 2016
Dünyanın 44’üncü, Avrupa’nın 10’uncu büyük müteahhitlik şirketi Rönesans Holding, IFC ile Afrika pazarındaki etkinliğini artıracak. IFC ile birlikte Afrika’da önemli projelerin gündemde olduğunu belirten Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak, en büyük amaçlarının beraber Afrika pazarına girmek olduğunu söylüyor.
Dünya Bankası Grubu’nun özel sektör ile çalışan kuruluşu IFC’nin (Uluslararası Finans Kurumu), Türkiye’nin önde gelen uluslararası müteahhitlik şirketleri arasında yer alan Rönesans Holding ile hissedarlık anlaşması imzalamasının ardından, Afrika, Orta Doğu ve Kafkas ülkelerinde yeni yatırımlar gündemde… IFC, yapılan işbirliği kapsamında, dünyanın 23 ülkesinde faaliyet gösteren Rönesans’ın, Afrika başta olmak üzere, uluslararası piyasalarda büyümesine destek verecek.

IFC, ortaklık sözleşmesi kapsamında Rönesans Holding’e 215 milyon Amerikan doları tutarında yatırım yapacağını açıklamıştı. Ortaklığın, Rönesans Holding’in rekabet gücünü artırarak küresel bazda büyümesine katkıda bulunması hedefleniyor. Ortaklık kapsamında Rönesans Holding şirketlerinin Afrika, Orta Doğu ve Kafkas ülkelerinde yeni yatırımlar yapması ve sanayi altyapı projelerinde sektördeki rekabet gücünü artırması öngörülüyor.

“Ruanda’da büyük bir yol projesinin ihalesine hazırlanıyoruz”

IFC’nin Türkiye’de uzun vadeli bir yatırımcı olduğunu kaydeden Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak, sözlerine şöyle devam ediyor: “Özellikle gelişmekte olan ülkelerin büyük projeleri finanse edebilecek kaynakları olmadığı için sürekli olarak başka bir ülkenin ihracat finansmanına ihtiyaç duyuyorlar. Bu noktada IFC gibi güçlü organizasyonlarla yapılan ortaklıklar faydalı oluyor. Biz bunu kendi projelerimizde yakından deneyimledik. IFC’nin yanımızda olması sektörümüz açısından da büyük bir önem taşıyor.”

IFC ile birlikte Afrika pazarında önemli projelerin gündemde olduğunu ifade eden Ilıcak, “Afrika’da birçok altyapı projesi başlayacak. IFC oradaki ülkelerin gelişiminde önemli rol oynuyor. O pazarlara girebilmemiz için bilgi birikimlerini paylaşıyor. Bizim en büyük amacımız beraber Afrika’ya gitmek. Örneğin, Ruanda’da büyük bir yol projesinin ihalesine hazırlanıyoruz.” diyor.

Washington’dan sonra en büyük ofis İstanbul’da

IFC’nin Global Operasyonlardan Sorumlu Başkan Vekili DimitrisTsitsiragos ise Türkiye’nin, tüm dünyada yatırım yaptıkları ülkeler arasında 2’inci sırada yer aldığı kaydederek, “Türkiye’de toplam 4.8 milyar dolarlık bir portföyümüz bulunuyor. Dünyada Washington dışındaki en büyük ofisimiz İstanbul’da bulunuyor. Doğu Avrupa, Ortadoğu, Türkiye, Rusya, Pakistan dahil olmak 50’den fazla ülke İstanbul’dan hizmet alıyor,” bilgilerini veriyor.

Türkiye’de öncelikli yatırım alanları bulunduğunu kaydeden Tsitsiragos, bunları altyapı yatırımlarını desteklemek, özel sektörün rekabetçiliğini artırmak, Türk şirketlerinin bölgeye yapacakları yatırımları desteklemek, KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak, iklim değişikliği ve enerji verimliliği projeleri, sağlık ve IT yatırımları olarak sıralıyor.

Rönesans işbirliğinin de bu öncelikli alanlara odaklandığını kaydeden Tsitsiragos’un yorumları şöyle: “Rönesans, inşaat, gayrimenkul geliştirme, altyapı yatırımı ve mühendislik alanında çok büyük bir firma. Daha önce, Rönesans’ın Orta Asya’daki projelerine destek verdik. Geçtiğimiz yıllarda, Türkiye’de sağlık sektöründe kamu–özel iştiraki (PPP) olarak Adana’da işbirliği yaptık. Şimdi de IFC’nin iyi tanıdığı, potansiyel gördüğü bölgelerde Rönesans’ın büyümesini desteklemeyi hedefliyoruz. Afrika bu bölgelerin başında geliyor. Rönesans, bilgi birikimini, deneyimini ve insan gücünü bu bölgelerdeki altyapı ihtiyaçlarıyla buluşturup, iyi işlere imza atacaktır.”

Sağlığa 4.7 milyar euro yatırım

IFC ortaklığının Rönesans özelinde önemli bir katma değer oluşturacağını kaydeden Dr. Erman Ilıcak, bu projelerden elde ettikleri deneyimi şöyle dile getiriyor: “Adana’daki hastanenin finansmanında IFC’nin rolünün ne derece etkili olduğunu deneyimledik. IFC’nin gelmesiyle birlikte dokuz yabancı banka daha IFC’yi takip etti. Yozgat’ta da aynı süreci yaşadık. Rönesans olarak toplamda 9 bin 500 yatak, 5 şehir hastanesi, 7 fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi ile toplamda 12 yatırımından söz ediyoruz. Sadece bizim yatırım programımız toplamda 4.7 milyar euroya ulaşıyor. İki yıl önce başlayan bu projeler, 2020 yılında tamamlanacak. Yozgat’ı bu yıl içerisinde, Adana’yı ise önümüzdeki yıl açacağız. IFC’nin bu projelerde en başından itibaren rol alması, projelerin dünyada bilinirliği anlamında da çok etkili.”

Rönesans Holding Hakkında

Merkezi Ankara’da bulunan Rönesans Holding, dünyanın en büyük müteahhitlik şirketlerinin sıralandığı ENR listesinde Avrupa’da 9. Sırada yer alırken, Türkiye’nin ise en büyük uluslararası müteahhitlik şirketidir. Türkiye ve Avrupa başta olmak üzere, Orta Asya ve Afrika'da 30'dan fazla ülkeye uzanan geniş bir coğrafyada 1993 yılından beri; inşaat, enerji, sağlık, gayrimenkul ve endüstriyel yatırımlar alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteren Rönesans Holding’in iştirakleri arasında Hollanda merkezli Ballast Nedam ve Almanya merkezli Heitkamp Industrial Solutions GmbH da bulunmaktadır.

Yenilikçi yapısıyla büyümeyi ve dayanıklılığı tüm operasyonlarının merkezine koyan, sürdürülebilirlik ve sosyal kalkınmaya öncelik veren Rönesans, burslar, akademik platformlar ve girişimlerle öğrencileri destekleyen projeler geliştirmiş, 2015'ten bu yana BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin ve 2016'dan bu yana BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri'nin imzacısı olmuştur. Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak liderliğinde; uluslararası deneyimini, ileri mühendislik bilgisi ve finansal gücü bir araya getiren Rönesans Holding; ortakları GIC, Meridiam Infrastructure, Sojitz, Samsung C&T, TotalEnergies, ve Dünya Bankası kuruluşu IFC (grubun azınlık hissedarlarından) ile birlikte Türkiye ve yurt dışındaki öncü projelere 8 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapmıştır.


Kullanıcı deneyiminizi artırmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni
Kapat