100
Rönesans Holding
Dünyanın önde gelen proje geliştirme ve inşaat grubu Rönesans, daha iyi bir gelecek inşa eder.
Türkiye, CIS ülkeleri ve Hollanda başta olmak üzere, Avrupa’dan Uzak Doğu ve Karayipler’e uzanan geniş bir coğrafyada; inşaat, gayrimenkul, sağlık, enerji ve petrokimya alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteriyoruz.
Websiteni
Seç
close
Ronesans.com a devam et
Anasayfa arrow Haberler arrow İpek Ilıcak Kayaalp: “Kadın ve Çocuk Dostu Kentler için UNICEF'i destekleyeceğiz.”
Haber

İpek Ilıcak Kayaalp: “Kadın ve Çocuk Dostu Kentler için UNICEF'i destekleyeceğiz.”

28 Nisan 2023
30 ülkede doğrudan faaliyet gösteren Rönesans Holding, deprem sonrasında gerçekleştirdiği çalışmalarla 10 bin kişiye kalıcı yaşam alanı olabilecek şekilde 1.435 konteyneri tamamladığını ve haziran sonuna kadar 673 adedi daha hizmete alacağını ve toplamda 10 bin depremzede için yaşam alanı sunacağını açıkladı. Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, bölgede 200'ün üzerinde inşaatları olduğunu ve hiçbirinde bir hasar olmadığını vurguladı.
11 ili etkileyen ve Türkiye genelinde derinden yaralar açan deprem felaketleri sonrası bölgede barınma alanları oluşturmak için hem kamu kuruluşları hem de özel firmalar hızla destekleri hayata geçirdi. Bölgede deprem öncesinde de çalışmaları bulunan Rönesans Holding de bu yardımları hayata geçirenlerden bir tanesi olduğunu açıkladı.

Firma, bölge genelinde hayata geçirdikleri konteyner kentlerle, geçici değil, kalıcı olarak barınma alanı oluşturabilecek şekilde planlamalar yaptıklarını ve toplamda 10 bin kişiye burada konaklama sağlanacağını vurguladı.

"2 BİN ÇALIŞAN BÖLGEYE İLK GÜNDEN GÖNÜLLÜ GİTTİ"

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, "Deprem sabahı 2 bin arkadaşımız, hiçbir talimat almadan gönüllü olarak bölgeye gitti. Biz de 147 iş makinamızı ekipmanımızı onlarla birlikte oraya sevk ettik. Arama kurtarma ekiplerimiz için belirli bölgeler oluşturduk. Ekiplerimizin yaptığı arama kurtarma çalışmalarında 189 kişi enkazdan canlı olarak kurtarıldı. Sadece ilk gün 90 bin öğün yemek verildi. Bugüne kadar da 1 milyonu aştı verilen öğün adedi. Toplam 254 adet TIR kaldırdık deprem bölgesine. İşte tüm bunları, lojistik ve satın almada çalışan kişiler, o dönem boyunca gönüllü olarak deprem bölgesinde yaptılar. Rönesans olarak çok zorlu iklim şartlarında ve coğrafyalarda mühendislerimize, mimarlarımıza şantiyeler kurabiliyoruz. 25 bin kişilik yaşam alanları oluşturabiliyoruz. İş gücümüzle, makinalarımızla lojistiğimizle, satın almamızla, kriz anında çok hızlı acil malzemelere ulaşabiliyoruz" şeklinde konuştu.

"HEDEF ‘ÇATI’ DEĞİL ‘YUVA’ KURMAK"

İpek Ilıcak Kayaalp konteynerleri bölgeye bir hafta içerisinde sevk etmeye başladıklarını vurgulayarak, “Malatya ve Adıyaman bölgelerinde olmak üzere toplam 2 binin üzerinde konteyner kurulacak alan oluşturuyoruz. Adıyaman bölgesinde 504 tane konteynerimizi şu anda AFAD’a teslim ettik. Şu anda bütün konteynerlerimizde depremden etkilenen vatandaşlarımız konaklıyorlar. Toplam olarak baktığımızda da 1.435 konteyneri tamamladık, yaklaşık 673 tanesi de haziran ayının sonuna doğru tamamlanacak. Tüm bu alanı geçici bir barınma merkezi olarak planlamadık. Sosyal donatılarla beraber kreşlerin, kadın yaşam merkezlerinin, çocuk alanlarının olduğu kalıcı bir yaşam alanı olarak tasarladık. Tüm bu konteynerlerde yaklaşık 10 bin kişi yaşayacak” ifadelerini kullandı.

"KADIN VE ÇOCUK DOSTU KENTLER İÇİN UNICEF’İ DESTEKLEYECEĞİZ"

Söz konusu konteyner kentlerin, kadın, çocuk ve genç dostu olmasını çok önemsediklerinin de altını çizen İpek Ilıcak Kayaalp, “Biz henüz depremin ilk günlerinde, Malatya’da konteyner kent planlarını hızlıca hayata geçirdik. Burada kalanların yüzde 30’u çocuk, yüzde 35’i de kadın. Buradan yola çıkarak, kadın ve çocukları ön plana koyarak onlar için neler yapabiliriz diye düşündük. Bunun için de, bu alanda dünyanın en itibarlı STK’larından UNICEF ve UNFPA ile çalışmayı planlıyoruz. Konteyner kent planlarına bu ihtiyaçlara uygun sosyal donatı alanları ekledik, projelerin mimarisini bu ihtiyaçlar doğrultusunda hazırladık. Kentlerde, kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımını kolaylaştırmak için beceri kazandırma eğitimleri ve atölyelerin düzenlenebileceği alanlar yarattık. Biz ilk süreçte bu kenti bu şekilde tasarlarken, UNICEF’in de Malatya’daki konteyner kentimizde Çocuk, Ergen ve Aile Destek Merkezleri ile yer almaları için onlara destek olacağız. Depremden etkilenmiş en savunmasız çocuklara, gençlere ve kadınlara yardım edebilmek için Genç ve Çocuk Dostu Alanların, Psikososyal Destek Merkezi ve Anne-Bebek ünitelerinin kurulumu konusunda UNICEF’i desteklemeyi planlıyoruz” vurgusunu yaptı.

Adsızssssss.png (635 KB)

"BÖLGEDEKİ BİNALAR HASARSIZ KALDI"

Rönesans Holding tarafından deprem bölgesinde yapılan 200’ün üzerinde bina olduğunu sözlerine ekleyen İpek Ilıcak Kayaalp, “11 ilin 10’unda bizim yaptığımız yatırımlarımız, inşaatlarımız vardı. O bölgede 200’den fazla bina inşaatı yaptık. Bunların hepsi de gayet iyi durumda. Hiçbirinde bir hasarla karşılaşmadık. Maraş’taki AVM’miz neredeyse fayın üzerinde olmasına rağmen depremde hasar görmedi. Adana Şehir Hastanemiz yine depremde güvenli bölgelerden biri oldu. Bütün hastalar oraya sevk edildi. Tüm şehir hastanelerimizde 7.500 yatan hastamız oldu” dedi.

2023'TE 5 MİLYAR EURO CİRO HEDEFİ

64 farklı milletten 18 binden fazla çalışanı olduğu bilgisini paylaşan Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, “2022 yılını 4.1 milyar Euro ciro ile tamamladık. Bu yılı 5 milyar Euro ile tamamlamayı hedefliyoruz. Devam eden müteahhitlik işlerimizin toplam büyüklüğü ise 5 milyar Euro civarında. Rönesans’ın aktif büyüklüğü ise 7.5 milyar dolar” şeklinde konuştu. İpek Ilıcak Kayaalp’in verdiği bilgiye göre Rönesans Holding’in cirosunun yaklaşık yüzde 70’i yurt dışı operasyonlardan geliyor.

Haber linki: Habertürk

Rönesans Holding Hakkında

Merkezi Ankara’da bulunan Rönesans Holding, dünyanın en büyük müteahhitlik şirketlerinin sıralandığı ENR listesinde Avrupa’da 9. Sırada yer alırken, Türkiye’nin ise en büyük uluslararası müteahhitlik şirketidir. Türkiye ve Avrupa başta olmak üzere, Orta Asya ve Afrika'da 30'dan fazla ülkeye uzanan geniş bir coğrafyada 1993 yılından beri; inşaat, gayrimenkul, sağlık, enerji, petrokimya alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteren Rönesans Holding’in iştirakleri arasında Hollanda merkezli Ballast Nedam ve Almanya merkezli Heitkamp Industrial Solutions GmbH da bulunmaktadır.

Yenilikçi yapısıyla büyümeyi ve dayanıklılığı tüm operasyonlarının merkezine koyan, sürdürülebilirlik ve sosyal kalkınmaya öncelik veren Rönesans, burslar, akademik platformlar ve girişimlerle öğrencileri destekleyen projeler geliştirmiş, 2015'ten bu yana BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin ve 2016'dan bu yana BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri'nin imzacısı olmuştur. Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak liderliğinde; uluslararası deneyimini, ileri mühendislik bilgisi ve finansal gücü bir araya getiren Rönesans Holding; ortakları GIC, Meridiam Infrastructure, Sojitz, Samsung C&T, TotalEnergies, ve Dünya Bankası kuruluşu IFC (grubun azınlık hissedarlarından) ile birlikte Türkiye ve yurt dışındaki öncü projelere 8 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapmıştır.


Kullanıcı deneyiminizi artırmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni
Kapat