100
Rönesans Holding
Dünyanın önde gelen proje geliştirme ve inşaat grubu Rönesans, daha iyi bir gelecek inşa eder.
Türkiye, CIS ülkeleri ve Hollanda başta olmak üzere, Avrupa’dan Uzak Doğu ve Karayipler’e uzanan geniş bir coğrafyada; inşaat, gayrimenkul, sağlık, enerji ve petrokimya alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteriyoruz.
Websiteni
Seç
close
Ronesans.com a devam et
Anasayfa arrow Haberler arrow Erman Ilıcak: Finansman yaratma kabiliyetimizi, inşaat tecrübemizle birleştirdik
Haber

Erman Ilıcak: Finansman yaratma kabiliyetimizi, inşaat tecrübemizle birleştirdik

30 Eylül 2022
Avrupa’nın 8.inci, dünyanın 24.üncü en büyük müteahhitlik şirketi Rönesans, yurtdışı gelirleri ile Türk inşaat sektörünün dünyadaki pazar payını arttırıyor
Uluslararası inşaat sektörünün saygın dergilerinden ENR’nin (Engineering News Record), müteahhitlik firmalarının yurt dışı gelirlerini esas alarak hazırladığı ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ 2022 yılı listesinde Rönesans Holding, dört basamak atlayarak 24’üncülüğe, Avrupa’da ise 8’inciliğe yükseldi. Türkiye ve Avrupa faaliyetlerinin yanı sıra Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika’nın da bulunduğu geniş bir coğrafyada inşaat, gayrimenkul, sağlık ve enerji alanlarında faaliyet gösteren Rönesans, listedeki bu yükselişiyle Türkiye’nin dünya inşaat pazarındaki payının artmasına katkı sağladı. Bu yıl ENR listesinde 42 şirketle yer alan Türkiye, müteahhitlikte dünya ikinciliğine yerleşti. Rönesans listede yer alan 42 Türk şirketinin toplam yurtdışı gelirlerinin yaklaşık yüzde 18'ini gerçekleştirirken toplam yurt dışı yeni kontratların da yüzde 29'unu üstlendi.

Yurt dışındaki mevcut pazarlarının yanı sıra yeni ülkelerde de altyapı ve sosyal donatı projelerine odaklandıklarını söyleyen Rönesans Holding Başkanı Dr.Erman Ilıcak, “Rönesans, 30 yıllık tecrübesini özellikle son yıllarda iş ortakları ile geliştirdiği Mühendislik-Tedarik-İnşaat-Finansman (EPCF; Engineering, Procurement, Construction and Financing) modeli ile uçtan uca bir çözüme dönüştürdü. Böylece yurt dışındaki yeni pazarlarda altyapı ve sosyal donatı projelerine odaklanarak faaliyetlerini büyütüyor. Avrupa’da, dünyanın en büyük şirketleri ile aynı pazarda yer alıyor. Bu rekabette Rönesans'ı öne çıkartan en önemli yetkinlik uluslararası finansman yaratma kabiliyetini inşaat tecrübesiyle birleştirip, bu güçlü sinerjiyle yeni pazarlarda, yeni iş kollarında başarı elde etmesi.” dedi.

Dr. Erman Ilıcak  büyüme stratejileriyle ilgili olarak ise “Rönesans'ın stratejik olarak gelirleri 6 farklı iş koluna yayılmış durumda. Rönesans, bu 6 farklı alanda devam eden 99 projeyle iş kolu çeşitliliğinde de önde bulunuyor. Son dönemde yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarımızı da arttırıyoruz. Tek iş koluna odaklı olmak şirketleri daha kırılgan yaparken, dayanıklılığı ve sürdürülebilir karlı büyümeyi riskli hale getirebiliyor. Önümüzdeki dönemde özellikle grubun rekabet avantajını artırmaya, teknik kapasitesini yükseltmeye ve yeni ülkelerde büyümeye yönelik şirket satın almalarına devam etmeyi planlıyoruz. En önemlisi de doğru iş birlikleri kurmak. İş ortaklarımız ile uzun süreli güvene dayalı ilişkiler geliştiriyoruz. Bildiğiniz üzere Rönesans, 2014 yılında Alman Heitkamp’ı, 2016 yılında ise 145 yıllık geçmişi ile Hollanda’nın en büyük 10 inşaat şirketinden biri olan Ballast Nedam’ı bünyesine kattı. Böylece Hollanda, Almanya, İsviçre ve İngiltere’deki faaliyetlerimizi önemli oranda arttırdık. Yaklaşık 30 ülkedeki şirketleri ile toplam cirosunun yüzde 78'ini yurtdışından elde eden Rönesans’ın cirosunda Avrupa’nın payı ise yüzde 30’dan fazla. Rönesans, bu büyüme adımları sonucu 2015 yılından beri yurtdışı gelirleriyle Avrupa’nın en büyük 10 şirketi arasında yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

Avrupa pazarının yüzde 59,1’i ilk 10 şirkette

Rönesans, Vinci, Strabag Se, Bouygues, Ferrovial, Royal Bam Group Nv, Skanska Ab, Eiffage, Porr Ag, China Railway Construction gibi dünya devlerinin yer aldığı Avrupa sıralamasında ise bir basamaklık yükselişle 8. sırada yer aldı. ENR’nin araştırmasında, Avrupa bölgesinin toplam geliri 66,8 milyar dolar olarak hesaplandı. İlk 10 şirketin Avrupa pazarından aldığı toplam pay ise yüzde 59,1 oldu.

Rönesans Holding Hakkında

Merkezi Ankara’da bulunan Rönesans Holding, dünyanın en büyük müteahhitlik şirketlerinin sıralandığı ENR listesinde Avrupa’da 9. Sırada yer alırken, Türkiye’nin ise en büyük uluslararası müteahhitlik şirketidir. Türkiye ve Avrupa başta olmak üzere, Orta Asya ve Afrika'da 30'dan fazla ülkeye uzanan geniş bir coğrafyada 1993 yılından beri; inşaat, gayrimenkul, sağlık, enerji, petrokimya alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteren Rönesans Holding’in iştirakleri arasında Hollanda merkezli Ballast Nedam ve Almanya merkezli Heitkamp Industrial Solutions GmbH da bulunmaktadır.

Yenilikçi yapısıyla büyümeyi ve dayanıklılığı tüm operasyonlarının merkezine koyan, sürdürülebilirlik ve sosyal kalkınmaya öncelik veren Rönesans, burslar, akademik platformlar ve girişimlerle öğrencileri destekleyen projeler geliştirmiş, 2015'ten bu yana BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin ve 2016'dan bu yana BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri'nin imzacısı olmuştur. Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak liderliğinde; uluslararası deneyimini, ileri mühendislik bilgisi ve finansal gücü bir araya getiren Rönesans Holding; ortakları GIC, Meridiam Infrastructure, Sojitz, Samsung C&T, TotalEnergies, ve Dünya Bankası kuruluşu IFC (grubun azınlık hissedarlarından) ile birlikte Türkiye ve yurt dışındaki öncü projelere 8 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapmıştır.


Kullanıcı deneyiminizi artırmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni
Kapat