Lakhta Center

Rönesans İnşaat tarafından Rusya'nın St. Petersburg kentinde inşa edilen Lakhta Center, 462 metre yüksekliğiyle Avrupa’nın en yüksek binası unvanını taşıyor.

Altyapı - Üstyapı İnşaatı

Proje Durumu:

Devam Ediyor


Yapım Yılı:

2018


Yükseklik:

462m


Alan:

400.000 m²


Lokasyon:

St. Petersburg, Rusya


Türk gayrimenkul sektörünün yurt dışında imza attığı en seçkin projelerden Lakhta Center,  462 metre yüksekliğiyle Avrupa’nın en yüksek binası unvanını taşıyor. Proje aynı zamanda insanlık tarihinde inşa edilen en yüksek 20 binadan biri konumunda.

2018 yılından yapımı tamamlanan projenin kırdığı rekorlar bununla sınırlı değil. Toplam ağırlığı yaklaşık 670 bin ton olan merkezin inşaatında kullanılan kazıkların çapı ise yaklaşık 2 metre. Bu alanda da dünya rekorunun sahibi olan projede, kazıkların inşa edildiği derinlik ise tam 82 metre. Lakhta Center bünyesindeki gökdelenin temel döşemesinin 19 bin 624 metreküplük beton dökümü de rekor bir performansla kesintisiz 49 saatte tamamlandı. Gökdelenin betonarme temel döşemesi için ise toplamda 9,2 bin ton demir kullanıldı. Projenin sadece bu bölümünde kullanılan metallerle Eiffel Kulesi’nin bir kopyası daha inşa edilebilir.

İnşaatında 18 farklı ülkeden 20 bin kişinin çalıştığı ve 65 milyon adam saat ölümlü kazanın yaşanmadığı projenin son parçasını oluşturan kule bölümü, helikopter yardımı olmadan, Avrupa’nın en yüksek vinci tarafından projeye monte edildi. 87 katlı gökdelende, ofis katlarının yanı sıra bir de gözlem alanı bulunuyor. Yaklaşık 370 metre yükseklikte bulunan bu gözlem alanı, bugüne kadar sadece uçaklardan görülebilen bir seyir zevki sunuyor.

Lakhta Center yüksek teknolojisiyle de dünyanın sayılı mimari projeleri arasında yer alıyor. Projenin gökdelen bölümünde toplam 34 yüksek hızlı asansör bulunuyor. Asansörlerin hızı ise saniyede 8 metreye kadar ulaşabiliyor. Bu asansörler ve projede kullanılan dikey taşıma stratejisi sayesinde, gökdelen bölümünde en yoğun zamanlarda bile asansör bekleme süresi 30 saniyeyi aşmıyor. Gökdelen bölümünde her katta ortalama 100 ila 140; toplamda ise 5 bin kişinin çalışması öngörülüyor. Projede kullanılan akıllı ön cephe tasarımı, yeni nesil yangın söndürme sistemi ve ‘asılı kat’ stratejisi, bina genelinde güvenliği ve enerji verimliliğini artırırken, üst düzeyde bir ses yalıtımı sağlar.


DİĞER PROJELER