Botaş Kuzey Marmara Doğal Gaz Depolama Tevsi (Faz III) EPC Projesi

Rönesans Endüstri Tesisleri, BOTAŞ Kuzey Marmara Yeraltı Gazı Depolama Tesisi projesini 2021 yılında teslim etmeyi hedefliyor.

Endüstriyel İnşaat

Proje Durumu:

Devam ediyor


Yapım Yılı:

2018 - 2021


Alan:

4.3 milyar m³


Lokasyon:

İstanbul, Türkiye


Botaş Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Tevsii Projesi, Türkiye'nin ilk yeraltı doğalgaz depolama tesisi olma özelliğini taşıyor. Halihazırda 2.84 milyar metreküp kapasiteye sahip tesis, proje tamamlandığında 4.3 milyar metreküp kapasiteye ulaşacak. Böylece günlük enjeksiyon kapasitesi 3 milyon metreküp artarken, toplam enjeksiyon kapasitesi günlük 46 milyon metreküpe ulaşacak.

'On-shore' ve 'Off-shore' olmak üzere iki kısımdan oluşan projenin deniz tarafında, Marmara Denizi'nde iki sabit açık deniz platformu kurulacak, 18 yeni denizaltı depolama kuyusu ve iki adet tespit kuyusu (deniz sondajları) açılacak. Proje kapsamında ayrıca, mevcut açık deniz platformu ve borular sökülecek; denizde bulunan kuyular terk edilerek karaya uzanan boru hattının montajı gerçekleştirilecek.

Projenin 'On-shore' kısmında üretim kapasiteli tesis inşaatı ile beraber boru hatları tedarik ve montajı, inşaat, mekanik, elektrik ve enstrümantasyon işleri, deneyler ve devreye alma süreci dahil olmak üzere tüm tasarım ve mühendislik işleri gerçekleştirilecektir.

Projenin 2021’de tamamlanması bekleniyor.


DİĞER PROJELER