Başkanın Mesajı

Sevgili Arkadaşlarım,

Rönesans, 1993 yılında, marka değerlerine, makine parklarına, sermayelerine ve geçmiş tecrübelerine güvenerek işverenlerin ihtiyaçlarını dinlemeyen, çalışanlarına önem vermeyen ve sonucunda sorumluluklarını yerine getirmekte her zaman geciken müteahhitlik sektörüne meydan okumak için kuruldu.

Kalbinde daha iyisini yapabileceğini bilen ama bir türlü o fırsatı bulamamış, benim gibi birçok arkadaşım yıllar içerisinde bu değişim hareketinin bir parçası oldu.

Ardından, ödedikleri para karşılığında daha iyi bir hizmet almaları gerektiğine inanan, her biri bizler için çok özel işverenlerimiz küçüklüğümüze ve tecrübesizliğimize rağmen risk alarak bize sözünü verdiğimiz değişimi başlatabilmemiz için şans tanıdılar.

Birbirimize güvenip, omuz omuza vererek çalıştığımızda, doğruluktan ayrılmadığımızda başarılı olacağımızı kendimize ve başkalarına yüzlerce kez kanıtladık ve geçtiğimiz 26 yıl içinde, risk alarak bize şans veren işverenlerimizin güveni ve sizlerin emeği ile 20’den fazla ülkede faaliyet gösteren 75 bin kişilik bir dünya devine dönüştük.

Bugün, dünyanın birçok yerinde; bilgiyle, gözyaşıyla, terle, kanla, sıkıntılarla dolu günler ve uykusuz geceler boyunca çalışarak yazdığımız hikâyemiz konuşuluyor.

Rönesans’ı yakından uzaktan tanıyan insanlar bizimle gurur duyuyor, çocuklarına örnek gösteriyor.

Artık sorumluluğumuz eskisinden çok daha büyük. Sadece kendimiz ya da sevdiklerimiz için değil, bizi kendine örnek almış, çocuklarını, sevdiklerini bize emanet etmiş binlerce insanı da düşünerek daha dikkatli ve daha saygılı çalışmak zorundayız.

Kültürümüzde bütün masallar; az gittik uz gittik, dere tepe düz gittik, bir arpa boyu yol kat ettik diye başlar; evet biz de 26 yıl boyu hiç durmadan ilerledik ama hala önümüzde çok ama çok uzun bir yol var. Eminim bizleri tanıyan birçoğunuz “Bu yol nerede bitecek?” merak ediyorsunuzdur.

V.I. Lenin; “Bahar bütün çiçekler açtığında güzeldir.” demiş.

Bizler için de bu yol; çalıştığımız ülkelerdeki çocuklar, beraber çalıştığımız arkadaşlarımızın çocukları, dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki çocukların sahip olduğu imkanlara sahip olduğunda, yani bütün çiçekler açtığında sona yaklaşacaktır.

Bu sona ulaşıncaya kadar da ana ilkelerimiz olan; dürüstlük ve rekabetçilikten ödün vermeden hep daha çok çalışarak yürümeye, sorgulamaya, değiştirmeye devam edeceğiz.

Bu yıl da geçen yılki gibi mektubuma; bu şirkete emeği geçen birçok arkadaşım gibi ömrünün büyük bir kısmını Rusya’da geçirmiş olan Türk ozanı Nazım Hikmet Ran’ın, bizim hikâyemizi en iyi anlattığını düşündüğüm şiiri ile son vermek istiyorum.

Sağlıcakla kalın…

Dr. Erman Ilıcak
Başkan

YÜRÜMEK

Yürümek;
yürümeyenleri
arkanda boş sokaklar gibi bırakarak,
havaları boydan boya yarıp ikiye
bir mavzer gözü gibi
karanlığın gözüne bakarak
yürümek!..

Yürümek;
dost omuzbaşlarını
omuzlarının yanında duyup,
kelleni orta yere
yüreğini yumruklarının içine koyup
yürümek!..

Yürümek;
yolunda pusuya yattıklarını,
arkadan çelme attıklarını
bilerek
yürümek…

Yürümek;
yürekten
gülerekten
yürümek…

Nazım Hikmet Ran