Avrupa’nın en yüksek binası Lakhta Center’a 4 ödül birden!

Fotoğraflar

Rönesans İnşaat tarafından inşa edilen, 462 metre yüksekliğiyle Avrupa’nın en yüksek binası Lakhta Center, prestijli ödül programı CTBUH Awards 2021’de 4 ödül birden kazandı.

Yüksek yapılar ve kentsel gelişim alanında ana uluslararası ödül olan CTBUH (Council on Tall Buildings and Urban Habitat / Yüksek Yapılar ve Şehir Alanı Konseyi) Awards 2021 sonuçları açıklandı. Yarışmada Rönesans İnşaat tarafından Rusya’nın St. Petersburg kentinde inşa edilen Lakhta Center, 4 kategoride ödül aldı. 462 metre yüksekliğiyle dikkat çeken gökdelen, uluslararası jüri tarafından “Yüksek katlı binaların cepheleri” kategorisinde en iyi proje olarak seçildi. Konferans katılımcılarının genel oylama sonuçlarına göre ise “Avrupa’nın en iyi yüksek binası”, “Yüksek binaların inşası” ve “400 metreden yüksek en iyi bina” ödüllerini kazandı.

Lakhta Center’a 5 kategoride adaylık, 4 ödül
İki aşamada gerçekleşen ödül programının ilk etabını kazanan projeler, son aşama olan 18-19 Mayıs’ta çevrimiçi olarak gerçekleşen finalde yarışmaya hak kazandı. Şikago’da gerçekleştirilen finalde son iki yılda inşa edilen 160’tan fazla proje yarıştı. Lakhta Center, 5 farklı kategoride adaylık elde ettiği yarışmada 4 birincilikle rakiplerini geride bıraktı. Kazananlar, dünyanın önde gelen mimarları, şehir planlamacıları ve yüksek binaların tasarımı, yapımı ve işletilmesinde görev yapan uzmanların yer aldığı bir jüri tarafından seçildi. Konferansa katılan seyirciler, projeler arasında yapılan genel oylamada favorilerini belirledi.

Lakhta Center konseptini geliştiren mimar Tony Kettle “Lakhta Center, tasarımı ve inşası çok zor koşullarda gerçekleştirilen eşsiz bir bina. Binanın zarif cephesinin oluşturduğu hareket yanılsaması, enerjiyi tüm biçimleriyle bünyesinde barındırıyor. Zarif bir sivri uçla taçlandırılan yenilikçi ve enerji verimliliği yüksek gökdelen, şimdiden şehrin simgesi haline geldi. Tam 5 kategoride adaylığımızla önde başladığımız bu prestijli yarışı, 4 ödül alarak tamamladık. Sonuçtan oldukça mutluyuz” dedi.


DİĞER HABERLER